Přechodové rituály v životě ženy

Rituály nás provází po celou lidskou historii, propojují nás s tím, co je větší než my: život, smrt, cykly přírody, cykly vesmíru, smysl naší cesty životem. Z našich moderních životů již téměř vymizely a je to velká škoda.  Jak se však stále více a více žen probouzí, rituály se do životů žen opět začínají vracet. A má to smysl.

Přechodové rituály nám totiž pomáhají vystoupit z každodenní rutiny, zastavit se, spojit se se svou duší a uvědomit si, jakými změnami v životě procházíme. Kdo jsme, co máme za sebou a kam jdeme. 

Při každém rituálu je žena středem pozornosti, je hýčkána, je oslavována. Je to tedy i krásná příležitost dosytit své potřeby a nechat o sebe pečovat. A to nám v naší rychlé době plné stresu velmi chybí.

Jaké rituály jsou tedy součástí života ženy?

Rituál menarché

Rituál pro holčičky, které se mění v ženu. Slaví se při něm první menstruace. Malá slečna je přijímána do ženského společenství. Je zasvěcena do ženské cykličnosti a dalších tajů ženství. Tento rituál je moc důležitý, dívka při něm přijímá nejen menstruaci, ale celé ženství jako dar, kterého je třeba si vážit a o který je třeba pečovat. Velmi často se dělá i zpětně. Můžeme si tak i v dospělém věku přepsat své špatné vzpomínky na první menstruaci a uctít své ženství jako dar.

O rituálu menarché si můžete více dozvědět zde.

Rituál nevěsty

Rituál nevěsty je příležitostí uvědomit si, jak velký životní krok máme před sebou. Loučíme se při něm se svým „dívčím životem“, nikoliv se svojí svobodou. Je při něm možné vyslovit své strachy, ujasnit si své pocity a představy o manželství. A nechat se hýčkat kruhem žen.

Svatba

Svatba je jedním z rituálů, na který se nezapomnělo. Dříve se při něm dělalo svazování rukou – handfasting. Rituální svatby se dělají i nyní a jsou krásnou alternativou pro ty, kterým z nějakého důvodu nevyhovuje klasická svatba. Mohou si tak udělat krásnou rituální svatbu po svém.

Rituál rozchodu

Tak jako vědomě vstupujeme do životního svazku skrze svatbu, je vhodné se i vědomě rozejít a prožít i rozchodový/rozvodový rituál. Pomáhá nám uvědomit si to dobré, co nám vztah dal, vyrovnat se s minulostí, uzavřít ji a v dobrém se rozejít. Dá se dělat s partnerem i bez něj.

Předporodní rituál – požehnání k porodu

Tento krásný rituál dodává ženě podporu, sílu a požehnání k blížícímu se porodu. Žena může pustit své strachy, slyšet porodní příběhy a dostat péči a požehnání od jí blízkých žen.

Poporodní rituál – zavinování/zavírání kostí

Tento rituál se dělá na konci šestinedělí. Je to rituál zcelení duše i těla, rituál obnovy ženy po porodu. To, jak žena prožije šestinedělí, kolik síly obnoví a nabere, pak má vliv na celý její další život. Žena při zavinování uzavírá porod a přijímá roli matky. Více informací o tomto rituálu najdete zde.

Rituál přivítání a pojmenování dítěte

Dítě je při rituálu přivítáno na svět, dostane jméno a požehnání do života. Při této příležitosti může i „dostat“ kmotra a kmotru. Součástí rituálu může být i poděkování placentě a její zakopání.

Rituál po potratu/úmrtí dítěte

I tuto velmi bolestivou zkušenost je dobré uctít a uzavřít. Rituál pomáhá ženě se s odchodem dítěte vyrovnat.

Rituál menopauzy – moudré ženy

Tento rituál cítím v dnešní době kultu mládí jako velmi důležitý. Pomáhá ženě vyrovnat se se stárnutím, poděkovat za dary svého života a připravit se na novou životní etapu a uvědomit si svůj potenciál.

Pohřeb – rituál rozloučení

I smrt je součástí života a rituál rozloučení může být velmi silný a vlastně i svým způsobem krásný pro všechny pozůstalé. Pomáhá jim vyrovnat se se ztrátou, uvědomit si i svoji smrtelnost a vrátit se do života posíleni a povzbuzeni opravdu žít svůj život v lásce, pravdě a plnosti.

Každý rituál má potenciál poděkovat za to, co bylo, uzavřít to a přejít vědomě do nové životní etapy. Pomáhá nám nelpět na minulosti,  neřešit staré křivdy, ale být plněji tady a teď. 

Já sama jsem průvodkyní těmito rituály. Pokud si nějaký přejete, neváhejte se na mě obrátit. Více informací najdete zde.

Pokud chcete o rituálech slyšet více, srdečně vás zvu na celodenní kurz „Jak si vytvořit rituál“.

Podívat a přihlásit se můžete zde: Jak si vytvořit rituál.

Chtěla by ses stát součástí společenství žen, které jsou podobně laděné?

Představ si, jaké by to bylo….

Stát plně ve své ženské síle.

Být tvůrkyně svého života.

Milovat sebe, žít svůj život vědomě a být plně sama sebou.

Mít pevné a zdravé kořeny a zároveň plynout s proudem života.

Být propojena se svým tělem, duší, srdcem i intuicí.

Být podporována sesterským kruhem, životem, Zemí a živly.

Zažívat magické chvíle při rituálech.

Využívat své dary a přinášet díky nim do svého života hojnost.

Být propojená se svou cykličností, svým lůnem i lunou nad námi.

Milovat život a žít jej každý den s radostí.

To si pro tebe přeji a k tomu tě povedu.

Pojďme společně tvořit radostné bytí tady na Zemi, Novou Zem.

Zvu tě do Kmene sebe-vědomých žen.

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře