Rituál zavinování
/ Zavírání kostí /
Naslouchání, plná pozornost, láskyplná péče a vědomý dotek harmonizují duši i tělo ženy..
Starý slovanský (nejen) poporodní rituál na uzavření starého a otevření se novému
Zavinováním posbíráme dary a poklady minulosti. Uzavřeme to staré, abychom se mohli otevřít tomu novému. To staré umírá, aby se mohlo zrodit to nové.
Poporodní zavinování je starý slovanský rituál, který se začal opět probouzet k životu a to nejdříve v Rusku a na Ukrajině. Učila jsem se jej od ruské porodní báby Iriny Gulěvič, kterou do ČR pozvala porodní bába Světluška Hradilová.
Učila jsem se také od ekvádorské kurandery (šamanky) a tradiční porodní báby Rocio Alarcon. Od ní jsem se naučila energetické masáže a práci s šátky (rebozo, manta) zaměřené na ozdravení a uzavření pánve po porodu. Měla jsem tu čest učit se tradiční péči v šestinedělí i od úžasné mexické porodní báby Angeliny Martinez Mirandy a od kolumbijské porodní báby Lality Laury Torres. Také od Renaty Konstantinové (Ukrajinka žijící ve Španělsku), která zavinuje mimo jiné i v bani (sauně).
V ČR se s tímto rituálem setkáváme také pod počeštělými názvy zavírání kostí nebo rituál rebozo/rebozo rituál. Rebozo je latinskoamerický název tradičních šátků, které se tam používají při tomto rituálu.
Proč vlastně poporodní zavinování vzniklo?
Slované brali zrození jako portál, bránu mezi dvěma světy. Ta se otevírá již 40 dní před porodem, už tehdy se začíná "něco dít". Porod je pak otevřeným prostorem, duše i tělo jsou dokořán. Žena při něm vchází do labyrintu pro své dítě, jde naproti duši a otevírá tuto bránu. Když žena rodí, je tedy "někde mimo", mezi dvěma světy. Z labyrintu musí žena zase vyjít a bránu - porod uzavřít. Protože co bylo otevřeno, by mělo být zase uzavřeno, aby energetické síly neutíkaly tam nebo zpět. Proto je důležité během prvních 40 dnů po porodu odpočívat, pečovat o sebe a nechat o sebe pečovat (a nastavit si to tak i dopředu v rodině) a pomalu vystupovat z porodu tělem, nepouštět dovnitř negativní emoce apod. Poporodní zavinování se dělalo většinou 40. den po porodu, 40. den se měla brána uzavřít. Když se brána uzavřela, žena i dítě mohly žít plně v tomto světě. Nebyly v něm jen „na půl“. Zrození každého dítěte je pro ženu iniciací a poporodní zavinování je završením této iniciace. Zavinování je třešinkou na dortu iniciace. Je tečkou, která dovršuje přechod „do ženy matky“. Je to rituál zcelení duše i těla, rituál obnovy ženy. To, jak žena prožije šestinedělí, kolik síly obnoví a nabere, pak má vliv na celý její další život. Proto je šestinedělí tak důležité a mělo by být posvátné.
Jak poznáme, zda má žena porod uzavřený?
Žena, která nemá porod uzavřený, po porodu není teď a tady. O porodu mluví velmi emocionálně, mluví o tom, co se nepovedlo, co se nesplnilo atd. Nebo o porodu naopak nechce mluvit vůbec, říká, že je lepší nevzpomínat. Není vyrovnaná s tím, jak porod probíhal. Porod však nemá uzavřený ani ta žena, která je při vzpomínkách na něj velmi extatická a stále o něm mluví jako by to bylo včera a ona se z té nádhery nemohla vzpamatovat. Díry minulosti, které odsávají energii ze současného života, brání žít v plné síle v novém životě po porodu, teď a tady.
Ta žena, která má porod uzavřený, o něm může klidně mluvit, má ho zpracovaný, odžitý a má přijaté pozitivní i negativní emoce, které se k němu vztahují. Pamatuje si ho, ale už ji to nebolí. Bolesti jsou zahojeny a emoce, ať už jsou jakékoliv, ji nerozechvívají.
Kdy a na co všechno lze zavinovat?
Je dobré si zavinování naplánovat na cca 40 den po porodu, ale lze zvolit i jiné načasování, dle pocitu dané ženy. Zavinování lze však provést i dlouho po porodu, roky i desítky let, pokud je to třeba. Je vhodné, pokud žena cítí, že se k porodu vrací ve vzpomínkách. Že na něj nevzpomíná dobře, že je tam něco, co je třeba zpracovat, uzavřít. Mnohé ženy s sebou roky táhnou traumatické zážitky a vzpomínky na porod i šestinedělí. Pro rituál není podstatné, kolik času uběhlo, rituál funguje i po měsících či po letech.
Zavinovat se ale nemusí pouze porod, zavinovat lze na cokoliv, co je třeba ukončit, uzavřít. Co nemáme úplně vyřešené, zpracované a brání nám to žít náš život plně, teď a tady.
Zavinování může být velmi cenné i pro ženy, které se chtějí rozloučit se svými nenarozenými dětmi. Při zavinování mohou tuto bolestnou zkušenost uzavřít a odpustit sobě i druhým jejích ne-zrození (ať už to byl samovolný potrat, zamlklé těhotenství, potrat nebo nezdařené umělé oplodnění). Je vhodné také pro ty, které jsou připravené na nové, ale cítí, že pro začátek nového je potřeba dokonat, uzavřít staré.
Zavinovat lze na jakoukoliv změnu:
- na ukončení vztahu, rozvod,
- smrt blízkého,
- potrat, porod mrtvého dítěte, úmrtí miminka po porodu,
- ukončení nemoci (poté, co se již cítíte zdravé),
- uzavření plodného období (menopauza),
- po nehodě nebo operaci (poté, co se již cítíte zdravé),
- změnu pracovního poměru,
- přestěhování,
- ukončení něčeho v sobě, co už chceme pustit.
Zavinovat lze svoje „staré já“, před začátkem něčeho nového. Někdy se zavinování začne dělat na určité téma, ale až při něm se ukáže, co je vlastně třeba ukončit.
Zavinování lze využít i jako dárek pro sebe, oslavu sebe, svojí životní cesty, ceremonii, jako čas pro sebe, svůj „spa day“.
I když je žena s porodem vyrovnaná, může mít pocit, že odvedla svůj největší životní výkon (a je to tak) a nikdo ji za něj neocenil. Poporodní zavinování tedy může být její oslavou, oslavou „zrození ženy jako bohyně matky“, její korunovací na „královnu matku“. Zavinování je uctěním, té proměny, která se s ženou stala, toho, čím prošla a uzavřením toho předešlého tak, aby se mohla zrodit „bohyně matka“, silná a připravená na vše, co ji čeká.
Potřebuje zavinování po porodu každá žena?
Z mého pohledu ano, každá žena si zavinování po porodu nebo po nějaké životní změně zaslouží. Ty, které cítí něco nedořešeného, to mají možnost uzavřít a ty, které měly krásné těhotenství a porod, to mohou oslavit, uctít. Je to nejsilnější zážitek v životě ženy. Některé ho prožijí jen jednou a další vícekrát, ale nikdy to není nic všedního, co by mělo být „jen tak“ opomenuto.
Co rituál zavinování/zavírání kostí zahrnuje?
- přípravu místa
- přípravu a pití ceremoniálního kakaa
- sdílení tak dlouhé, jak žena potřebuje
- vědomý dotek/masáž celého těla s důrazem na bříško a zavinutí dělohy (pokud je poporodní)
- bylinnou koupel se svíčkami nebo bylinnou napářku
- zavinování do speciálních zavinovacích šátků
- zakončení celého procesu
- úklid po zavinování
Jak dlouho zavinování trvá?
Celý proces trvá 6-10 hodin, dle toho, jak dlouhou dobu žena potřebuje.
Pokud má žena miminko, které kojí, je třeba, aby miminko někdo po celou dobu hlídal a přinášel ho mamince na kojení.
K čemu je zavinování dobré?
Zavinování je pro ženu bezpečným a láskyplným prostorem, ve kterém se může otevřít a sdílet svůj příběh bez posuzování. Je prostorem pro „vypovídání se“, při kterém přichází úleva, uvolnění a odplavení emocí. Přináší také pochopení toho, proč žena touto zkušeností potřebovala projít. Přínáší posbírání darů a uzavření minulosti.
Z fyzického hlediska dochází k hluboké relaxaci a hloubkovému uvolnění svalů. Nápoj, oleje a byliny pomáhají také vyživit a zahřát tělo ženy, které je po porodu velmi vyčerpané. Tělo dostává velkou péči, relaxaci, poděkování a vděčnost za to, že dokázalo počít, donosit a porodit dítě!
Žena se zavinováním energeticky uzavírá, vrací se jí její síla. Cítí své hranice.
Zavinování pomáhá také opětovnému spojení se se svým tělem, navrácením důvěry ve své tělo, např. po císařském řezu či jiných zákrocích a problémech. Tělo se při zavinování i po něm celkově čistí.
Žena se tedy čistí na všech úrovních, a proto po zavinování potřebuje hodně odpočívat.
Zavinování pomáhá ženě na všech rovinách, psychické, fyzické i energetické.
Ženy mluví o tom, že se po zavinování cítí jako znovuzrozené. Cítí se plné a celistvé. Zpětně označují zavinování jako klíčové na své další cestě. Jak zavinování doznívá, cítí příval energie a často začínají zase cítit své tělo nebo jeho části, od kterých byly odpojené.
Z tohoto prožitku čerpají sílu v dalších dnech, týdnech a měsících svého života.
Na co je třeba dát pozor?
Říká se, že žena je po zavinování otevřená a citlivá jako půda, do které padají zrníčka. Procesy, které se při zavinování děly, se mohou dokončovat ještě následující dny, i týdny.
Je třeba být k sobě laskavá. Žena si dala velký dar a je na ní, jaké bude mít plody, jak s ním naloží, jak se k sobě bude chovat dál.
Při zavinování z ženy uděláme „kuklu“ a „motýlek“ z ní vyleze sám, až bude jeho čas.
Praktické informace
Rituálem zavinování provázím ženy v Bílých Karpatech a v Praze.
V Bílých Karpatech je možnost pronajmout si starý krásně vymazlený kouzelný dům s nádhernou bránou a zahradou. Tento prostor opravdu podporuje hluboký ponor do sebe. Je tam ticho a klid a všude kolem nádherná příroda. Síla tohoto kraje (za kopcem je Žítková) i tohoto domečku velmi pomáhá celému procesu.
Můžeš sem za mnou přijet a já tě rituálem zavinování s láskou a respektem provedu. Je třeba zde přespat aspoň jednu noc po zavinování. Můžeš tu ale zůstat a spočinou i více dní. Můžeš si s sebou vzít i miminko a doprovod, který jej bude hlídat. Můžeš přijet i s celou rodinou.
Cena:
Cena rituálu zavinování v Bílých Karpatech je 14 000 Kč. K tomu zaplatíš ještě pronájem domečku, kde zavinuji.
Zavinuji v tomto prostoru - Ústraní.
Ceny pronámu jsou:
1 870,- / 1 noc v letní sezóně (když uz se netopí, cca od května)
3 400,- / 2 noci v letní sezóně
2 125,- / 1 noc v zimní sezóně - tzn.topná sezóna
3 910,- / 2 noci v zimní sezóně
Cena rituálu v Praze je 15 000 Kč. Zavinování v Praze může probíhat u ženy doma. V Praze mám také prostor, který je možné pronajmout a kde může zavinování probíhat. Pronájem tohoto prostoru stojí 1000 Kč na den. Takže za mnou můžeš přijet i do Prahy.
V ceně rituálu je také cca půl hodinový telefonát nebo Zoom před rituálem a 3 týdny po rituálu.
Pokud máš zájem, ozvi se mi na jana@pruvodkynezeny.cz nebo mi zavolej (777108434) a probereme vše potřebné.
Pokud z nějakého důvodu nechceš využít moji službu, můžeš se rituálem zavinování nechat provést mnou vyškolenými průvodkyněmi rituálem zavinování, které působí po celé ČR. A protože jsou na různém stupni zkušeností a praxe, mají také různě vysoké ceny.
Protože mám již mnoho let praxe, tento rituál také učím. Více informací o kurzu pro průvodkyně najdeš zde: