Menarché aneb jaká byla tvoje první menstruace?

Jaká byla tvoje první menstruace? Byl to krásný zážitek, který jsi oslavila? Trošku sci-fi, že? Většina žen naší generace první menstruaci prožila úplně jinak.

Pokaždé, když dojde na ženských kruzích či rituálech menarché řeč na první menstruaci, slýchám velmi podobné příběhy.

„Začala jsem krvácet a bála jsem se, že umřu. Nevěděla jsem, co se děje.“

„Máma mi řekla, že tady mám vložku a že od teď už mě to bude trápit a bolet každý měsíc. A že mám tu vložku schovat před tátou a před bráchy.“

„Každý měsíc jsem se tajně plížila na záchod a pak do koše s vložkou a propadala jsem se studem, že mám krámy.“

Vždy když slyším, že nějaká žena říká své menstruaci „krámy“, je mi líto, že takto v naší společnosti označujeme náš ženský dar, díky kterému můžeme mít děti.

Možná máte za sebou také podobný příběh. Možná vás menstruace celý život bolela a otravovala. Rozhodně jste se na ni netěšily. Naopak jste byly naštvané, že vás omezuje. Že vám zrovna vlezla do něčeho důležitého. Že se nemůžete koupat v moři, protože nesnášíte tampóny.

Mě taky menstruace v pubertě hodně bolela, ležela jsem pod dekou, jedla prášky a snažila jsem se to přežít. Možná to mohlo být jinak. Je jasné, že naše mámy nám mohly předat pouze to, co žily. Ony neměly takové štěstí žít velkou část života v době, kdy se mluví o ženství, o volné menstruaci apod. Buďme vděčné za to, že my to štěstí máme.

Když jsem prošla rituálem Menarché return, tedy zpětnou oslavou menstruace a vstupu do ženství pro dospělé ženy, můj život se proměnil. Začala jsem si vážit toho, že jsem žena. Začala jsem svou menstruaci vnímat jako dar a posvátný čas noření se do sebe. V té době jsem se dozvěděla o ženské cykličnosti a pochopila jsem, že je normální, že se mé nálady a hladina energie během měsíce mění. Menstruace pomaličku přestávala bolet. Později jsem objevila své pánevní dno a šla ještě dál. Začala jsem se na svoji menstruaci těšit a díky práci s pánevním dnem jsem většinu času zažívala tzv. volnou menstruaci.

Rituál menarché byl prvním rituálem, který jsem zažila. Byl to nádherný a magický zážitek, na který asi nikdy nezapomenu. Z rituálu jsem byla tak nadšená, že jsem prošla výcvikem v rituálech, tzv. Školou kněžek. Postupně jsem začala tímto i jinými rituály ženy provázet. Rituály fungují i zpětně a je jedno, kolik let od události uplynulo. Pokud jsme událostí neprošly vědomě, můžeme se k ní vrátit a oslavit ji. Tak trochu přepsat nehezké vzpomínkyuctít důležité životní okamžiky. Dát jim náležitou pozornost a vrátit těmto životním přechodům důležitost a sílu.

Někdy mě osloví ženy, které by si přály oslavu první menstruace pro svoje holčičky. Z hovoru nakonec vyplyne, že tuto oslavu potřebují hlavně ony. Ony potřebují změnit svůj vztah k ženství a menstruaci, aby mohly být vzorem ženství pro své dcery a samozřejmě především proto, aby se jim v ženském těle žilo lépe.

Pokud cítíš, že je to i tvůj případ, srdečně tě zvu do Brna na rituál Menarché return, oslavu ženství a menstruace. Povedu jej společně s Hankou Uřídilovou, kterou můžeš znát z Kongresu „Posvátné rituály pro život“. Na co se můžeš těšit? Budeme mimo jiné vyrábět menstruační šperk, který si pak odneseš domů. Více informací najdeš zde.

Když léčíme sebe, léčíme tím i naši ženskou rodovou linii a pomáháme přepsat také informace v kolektivním vědomí. Pojď s námi oslavit ženství a svou menstruaci.. pro sebe, pro svoji maminku, babičku, prababičku… i pro svoji dceru a její dceru. Pro všechny ženy na světě. Aby i ony zacítily, jak krásné je být ženou. 

Pokud se necítíš na společnou ženskou oslavu, můžeš se mi ozvat a můžu pro tebe připravit soukromou oslavu nebo oslavu v kruhu tvých kamarádek. Kontakt najdeš zde.

Budu se těšit na setkání, ať už to bude kdekoliv.

Chceš se dovědět více o ženské cykličnost a uzdravit vztah ke své menstruaci?

Podívej se na můj webinář zdarma
„​​​​​​​Co ještě nevíš o ženské cykličnosti“

Najdeš ho tady: www.cyklicnost.cz

Proč je pro tebe cykličnost ještě důležitější, než sis myslela?
Proč je cykličnost každodenním pomocníkem?
​​​​​​​Proč je zároveň ženskou duchovní cestou?
Proč má opravdu smysl se na ni zaměřit? 
​​​​​​​A jak na ni? 

Přináším nové úhly pohledu a věřím, že některé z nich jsi nikdy neslyšela…
A na konci webináře tě čeká krásné překvapení.
​​​​​​​Tak zůstaň až do konce. 

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře