Ženská cykličnost

Mnohokrát jsem přemýšlela, že napíšu článek o cykličnosti, ale vždycky jsem skončila na tom, že to je zbytečné. To už přece všechny ženy ví. Stále ale potkávám ženy, které o ženské cykličnosti nikdy neslyšely. A také jsem byla vyzvána, ať o cykličnosti napíšu článek. Tak tady je. Pokud už cykličnost znáte, pošlete jej prosím dál, ať se tyto důležité informace dostanou i k ženám, které o ní stále neví. Díky.

Tak konečně k tématu. 🙂

My ženy jsme cyklické bytosti, nefungujeme lineárně. Stejně jako se střídají roční období, jako se proměňujeme během života, tak se proměňujeme i během měsíce. Měníme se fyzicky, duševně i emočně a to ovlivňuje naše schopnosti, uvažování, chování i prožívání. Mění se naše produktivita, naše tvořivost a je velká škoda toho nevyužít.

Znalost ženské cykličnosti nám pomůže k lepšímu poznání sebe sama a naší ženské proměnlivosti. Když žijeme v souladu se svým cyklem, tak se nám žije lépe. Neklademe na sebe nerealistická očekávání. Více se chápeme a můžeme o tom, jak se cítíme informovat své okolí. Víme, kdy nám co nejlépe jde a co zase ne. Tyto poznatky nám pomohou zlepšit time managment, neplýtvat zbytečně silami, ale vědomě je používat a nejít při tom proti sobě. Usnadní nám život.

Neberte prosím následující informace jako dogma. Jsou zjednodušené a zprůměrované. Můžete to mít jinak a je to v pořádku. Cyklus je rozdělen do 4 fází a každá máme tyto fáze jinak dlouhé. Každá máme jinak dlouhý celý menstruační cyklus. 28 dní je pouze průměr. Během života se délka cyklu, fází i projevy mohou proměňovat.

Pokud berete hormonální antikoncepci, je vaše cykličnost potlačena. Přesto zkuste pozorovat, zda a jak se v průběhu měsíce proměňujete.

Fáze cyklu

Reflektivní fáze – archetyp stařena nebo vědma – 1.- 6. den cyklu – menstruace

V této fázi jsme jako stařeny, jako noc, jako zima. Jsme klidné, zastavujeme se. Můžeme být citlivější na všechny podněty. Máme raději samotu, nejsme příliš družné. Nechce se nám nic dělat nebo nás práce stojí větší úsilí. Hůře se soustředíme. Můžeme mít ale skvělé vhledy do našich životů i projektů. Naše intuice je silná, jsme hodně ponořené do sebe, dovnitř.

Pokud máme svoji menstruaci rády a přijímáme ji, nemusí nás bolet. Hodně to záleží na tom, jak jsme prožily první menstruaci a jak se celý život náš vztah k menstruaci vyvíjel.

Tělo se při menstruaci očišťuje. Můžeme být unavené. Máme větší potřebu odpočívat, máme větší potřebu spánku. Tělo sbírá energii na další měsíc.

Je vhodné zpomalit, být co nejvíce v klidu. Víc spát. Zkusme co nejvíce odpočívat a být samy se sebou. Poprosit partnera, ať vezme děti ven a ať nakoupí. A v práci se smířit s tím, že toho moc neuděláme a netrestat se za to (doženeme to v další fázi). Pokud to jde, neplánujte si žádná jednání apod. Když v této fázi odpočíváme, máme více energie v dalším cyklu. Když neodpočíváme, máme pak méně energie. Využijte toho a naberte sílu. Je to ideální doba k regeneraci.

Dynamická fáze – archetyp panna – 7.- 13. den cyklu – předovulační fáze

Jsme jako panny, jako ráno, jako jaro. Aktivní, plné nové energie, očištěné, svěží. Jsme nejvíce v mužské energii, nezávislé, plné elánu, pragmatické a soustředěné na cíl. Jsme pracovité, jsme ve výkonu a logice. Dokážeme racionálně a strukturovaně myslet. Jde nám učit se novým věcem. Jsme dynamické, nic není problém a vše stihneme. Nejsme tak moc empatické, nejsme tolik emocionální. Jsme zaměřené více na sebe. Jsme rozhodné, máme chuť být svobodné a zažívat dobrodružství. Máme rády výzvy, jsme odvážné. Chceme být v akci, nechceme pečovat o domácnost.

Máme hodně energie, nejsme unavené (pokud jsme si odpočinuly v menstruační fázi). Hodně toho stihneme, jsme rychlé.

Na tuto dobu si lze plánovat větší fyzickou zátěž. Naplánovat si hodně práce. Dožeňte vše, co jste v předchozí fázi nestihly a odložily. Můžeme plánovat, rozhodovat a organizovat nové projekty. Můžeme podniknout dobrodružné výlety či pracovní věci, které jsou pro nás výzvou.

Expresivní fáze – archetyp milenka a matka – 14.- 20. den cyklu – ovulační fáze

Jsme hodně empatické a citlivé, romantické. Baví nás o někoho se starat. Jde nám dobře komunikovat, jsme společenské. Více mluvíme, než pracujeme. Máme jako prioritu vztahy, jsme hodně obrácené ven. Jsme dobře naladěné na partnera i děti, jsme trpělivé. Baví nás zdobit se a pečovat o sebe.

Sluší nám to, jsme přitažlivé. Máme chuť na sex. Může nás pobolívat podbřišek.

V práci nám jde dobře týmová komunikace, podpora druhých a budování vztahů a nových kontaktů.

V osobním životě je ideální doba naplánovat si rande, návštěvy přátel apod. Ideální čas pomilovat se. Můžeme snadno řešit různé osobní záležitosti, při kterých potřebujeme pochopit druhé a komunikovat. Ideální doba k péči o sebe i o druhé.

Kreativní fáze – archetyp čarodějka – 21.- 28. den cyklu – premenstruační fáze

Jsme systematické, jsme kreativní. Máme silnou intuici. Rády věci dokončujeme, uklízíme, třídíme, vyhazujeme. Dokážeme vymyslet řešení, které nás jindy nenapadne. Máme originální nápady.

Jsme netrpělivé. Můžeme být více kritické nebo i protivné, především, když si nedáváme prostor pro tvoření. Můžeme být vztahovačné, urážet se. Nejsme ochotné tolerovat to, co nefunguje. Jak v práci, tak i ve vztazích. Můžeme být přecitlivělé či agresivní.

Může už přicházet únava, zpomalujeme. Můžeme se cítit napjaté.

Je to vhodný čas pro dotahování a dokončování. Můžeme pomáhat kriticky hodnotit práci druhých, i svoji vlastní. Dokážeme identifikovat problémy a nalézt řešení. Jsme asertivní, dokážeme je také obhájit. Řešení sporů odložte na jindy.

Můžeme si naplánovat větší úklid, protřídění a vyházení skříní apod.

Je velmi vhodné tvořit. Půjde nám kreativní psaní, vizuální tvorba, hudební tvorba, malování, tvoření rukama. Je dobré pracovat se svými temnými stránkami a se vztekem. Rozhodně se nerozcházet, nerozvádět, nic důležitého s partnerem neřešit a vědět, že to přejde.

Pokud chceš o ženské cykličnosti zjistit více, podívej se na můj webinář

„​​​​​​​Co ještě nevíš o ženské cykličnosti“

www.cyklicnost.cz

Proč je pro tebe cykličnost ještě důležitější, než sis myslela?
Proč je cykličnost každodenním pomocníkem?
​​​​​​​Proč je zároveň ženskou duchovní cestou?
Proč má opravdu smysl se na ni zaměřit? 
​​​​​​​A jak na ni? 

Přináším nové úhly pohledu a věřím, že některé z nich jsi nikdy neslyšela…
A na konci webináře tě čeká krásné překvapení.
​​​​​​​Tak zůstaň až do konce. 

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře