Svoboda pro prsa (i pro ty tvoje)

Nosíte podprsenku? Já už ji dva roky nenosím. Ta změna přišla postupně.

Od push-upky k přijetí

Mám malá prsa a v pubertě jsem se za ně dost styděla. Push-upky mně tehdy pomáhaly zvednout si sebevědomí a mít klid od poznámek puberťáků o lentilkách pod kobercem. Možná to taky znáte. Byly mi sice nepohodlné, ale tehdy pro mě bylo důležitější, jak působím na ostatní.

Ve třiceti letech jsem měla zánět slinivky a od té doby jsem nesnesla kostice, které mi na to místo tlačily. Takže jsem přesedlala na podprsenky bez kostic a bez vycpávek. Nicméně jsem cítila, že i ty mně už vlastně vadí a omezují mě. Že se mi v nich špatně dýchá a škrtí mě. Byla jsem ráda, když jsem přišla domů a sundala je.

Vztah k mým prsům se samozřejmě od puberty změnil. A změnil se zejména v době, kdy jsem začala navštěvovat Mohendžodáro, ženské kruhy a různé seberozvojové semináře. Začala jsem přijímat své tělo takové, jaké je a vzala jsem na milost i svá malá prsa.

Začala jsem také vnímat, že naše ňadra leží na srdeční čakře a že tak vlastně naše bradavky vysílají lásku do světa. Že skrze naše bradavky proudí láska a léčí tak svět. Ne náhodou dávají prsa výživu dětem a nedávají jim jen výživu, dávají jim i lásku. A ne náhodou muži naše ňadra milují.

Jak podprsenky škodí

Začaly ke mně také chodit informace, jak jsou podprsenky nezdravé. Většina žen (až 80%) nosí špatně padnoucí podprsenky, které mohou vyvolat zdravotní potíže, od kožních vyrážek až po záněty šlach, potíže se zády, bolesti hlavy, problémy s dýcháním nebo zažívací potíže. U žen, které nosí podprsenku více než 12 hodin denně, bylo navíc zjištěno zvýšené riziko rakoviny prsu. To riziko ještě vzrůstá už žen, které nosí podprsenku 24 hodin denně. Ano, existují i ženy, které v podprsence spí.

A proč vzrůstá riziko rakoviny? Těsné podprsenky brání správnému proudění lymfy. Z těla se tak nemůžou správně odplavovat škodlivé látky. Prsa se navíc při menstruaci trochu zvětšují a lymfa pak proudí ještě hůře. Kvůli působení škodlivých látek může tkáň degenerovat natolik, že se jedna nebo více rakovinotvorných buněk, které máme všichni v sobě, může začít nekontrolovaně množit. Tkáň ztrácí svou obranyschopnost a zhoubné buňky nezvládá odstraňovat. 

Nepoklesnou mi?

Možná máte obavy, že bez podprsenky bude na vaše ňadra více působit gravitace a budou rychleji poklesávat. Ale není to pravda. Prsa se bez podprsenky mohou pohybovat přirozeně, mohou se houpat. To podporuje zdravé proudění lymfy, která s podprsenkou stagnuje. Podporuje to také vitalitu tkáně a pokožky, takže efekt je přesně opačný. Potvrzuje to i zkušenost mých kamarádek, které podprsenku nenosí už dlouhá léta.

Nahoře (skoro) bez

A tak jsem si postupně dovolovala podprsenku sundávat. Nejdříve na ženských kruzích a seminářích. Venku na ulici a ve společnosti jsem si to zatím neuměla představit. Byl to proces, jehož součástí bylo přenastavení mysli. Musela jsem si to dovolit…

Úplné sundání podprsenky na veřejnosti jsem zkusila na letní dovolené na Sicílii. Přišlo mi fajn vyzkoušet si, jak se budu bez podprsenky na veřejnosti cítit, v cizím prostředí, kde mě nikdo nezná. Nejdřív jsem se cítila divně. Vydýchávala jsem pohledy mužů a ve chvílích, kdy jsem se necítila dobře, jsem si představovala, že se muži těmito pohledy léčí. Že vnímají lásku, která skrze mne proudí, božskou lásku ze zdroje. Archetypální lásku žen k mužům. Vztah můžu a žen v dnešním světě potřebuje léčení a já si představovala, že tomuto procesu pomáhám. Bylo to zrovna na místě, kde dříve byly chrámy kněžek a já jsem vnímala jejich podporu. Tahle představa mi zpočátku velmi pomáhala.

Možná si říkáte, že se mi to dobře chodí bez podprsenky, když mám malá prsa. Ale znám ženy, které chodí odvážně bez podprsenky, i když mají prsa velká. Musely si na nenošení ze začátku zvykat, jejich prsa byly citlivější, ale zvykly si.

Během těch dvou let, co podprsenku nenosím, jsem si na to, že jsem bez ní, zvykla. Občas na mě někdo kouká a já si v první chvíli říkám, proč na mě tak kouká? Pak si vzpomenu! Jo, já vlastně nemám podprsenku! A zasměji se tomu. Už neřeším, co si myslí ostatní. Vlastní zdraví, pohodlí a volnost jsou mi přednější.

Objevila jsem braletky!

Občas ji samozřejmě i já potřebuji, třeba ve chvíli, kdy mám na sobě bílé či průhledné triko. V tu chvíli ale ráda sáhnu po braletce.

Braletky! To byl pro mě objev. Proč mi někdo neřekl dřív, že existují? Braletka prsa nestahuje, jenom je „obteče“ a drží pohromadě i při chůzi. Prsa nezvedá, netlačí je k sobě ani nahoru. Nechává je přirozeně a lehce u sebe. Je velmi pohodlná.

Možná ještě nejste připraveny odhodit podprsenku úplně, rozumím tomu.

Právě pro vás je ideální braletka. Já moc ráda nosím braletky ze šperkovny Pachamama.

Moc vám přeji, také přijmete a milujete svá prsa taková, jaká jsou. Ať se také osvobodíte od škrtících push-upek a kostic a můžete volně a svobodně dýchat a žít. Jsme krásné a není důvod svou přirozenou krásu šněrovat a schovávat. A podléhat diktátu módního průmyslu nebo společenským konvencím.

A neznamená to, že už si nikdy nemůžeme užít krásné krajkové prádlo. Že už si podprsenku nikdy nemůžeme dát, když máme chuť. Jen to znamená, že máme volbu. Máme svobodu.

Svoboda pro prsa! I pro ty tvoje!

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře
 1. Lenka napsal:

  Jani, díky za osvětu Sama jsem podprsenku odložila před 5 lety a je to velká úleva. Šla jsem do toho, i když mám malá prsa, která se po dvou dětech a zhubnutím při nemoci ustálila ve tvaru „švestka v punčoše“. Ono vlastně ani nešlo klasickou podprsenku mít, ta volná prázdná kůže se mi přes okraje jakýchkoliv košíčků shrnovala a visela, bylo to vidět i přes oblečení. Tak moje holky dostaly svobodu a zjistila jsem, že jsem ji s nimi objevila i já. Začátky byly rozpačité, koukali muži, ženy, všichni… Postupně jsem ty pohledy přestala vnímat. I přes nevyžádané rady ostatních mi kůže prsou dál nepovolila, naopak – prsa si znovu našla svou přirozenou polohu a tvar, i když jsou dál prázdná. A já se je naučila mít ráda taková, jaká jsou. ❤ Jedinou nevýhodou jsou pro mě teplé letní dny, kdy se pod prsy hodně potím a promočí mi to tričko, to pak oblékám právě braletky nebo lehoučké sportovní podprsenky. Ale už to nějak není ono

  • Jana Rosa napsal:

   Leni, díky moc za tvé sdílení a podporu pro ostatní ženy, že se toho nemusí bát.

 2. Lenka napsal:

  Mám taký špecifický dotaz. Po braletkách pozerám už dlho, ale nikde som nenašla informáciu, či v nej nie sú vidieť bradavky. Párkrát som si kúpila podprsenku bez výplní a kostíc aj v bio kvalite, ale práve tá prúhlednost ma odradila od nosenia. Na fotkách to vidieť nebolo. Ďakujem.

  • Jana Rosa napsal:

   Myslím že se to nedá říct plošně, záleží, jak silná je látka. V těchto od Pachamama vidět nejsou, kromě bílé (nemám ji, ale je to vidět v e-shopu na fotce).

 3. Nia K. napsal:

  Když jsem měla menší prsa nebyl problém podprsenku nenosit, ale od doby co mám velikost H je to nemožné, i při rychlejší chůzi ze schodů pohupování bolí, prsa jsou velká a svojí vahou mi leží na kůži, takže se tvoří potničky, bez podprsenky tedy být nemůžu a na braletky jsem koukala, ale jsou pouze v malých velikostech, obávám se, že pro ženy, které mají naopak velká prsa, tohle řešení není.

  • Ela napsal:

   Souhlasím s paní Niou, při velikosti H (H jako Halina) je vycházení bez podprsenky mimo bezpečnou zónu domova (téměř) život ohrožující! Hrozí nebezpečí úrazu či nehody čumilů… 😀 (Samozřejmě bolest a váha plus přitažlivost zemská dělá své… Přitažlivost ženská pak jaksi trpí též…)

Komentáře nejsou povoleny.