Imbolc neboli Hromnice

Imbolc se v kole roku nachází mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností. Slaví se v předvečer 1. nebo 2. února. Je svátkem světla, naděje a nových začátků. Světlo symbolizuje vracející se slunce. Oslavuje blížící se konec zimy. Oslavuje pokračování života po dlouhém spánku a odpočinku. Souvisel s porody a laktací ovcí a také s přípravami na vytoužené jaro.


Imbolc spadá do období, kdy světla přibývá, noci ubývá a semínka v zemi se začínají chystat na příval jarní energie. Zima začíná pomalu slábnout.

Imbolc možná znáte pod názvem Hromnice, který přineslo křesťanství. Nejpozději na Hromnice se odstraňuje vánoční výzdoba. Je to svátek zemědělství, mléka, ovcí a rodících se jehňat. Nejznámější pranostikou tohoto svátku je „Na Hromnice o hodinu více“.

Moudrá stařena v kole roku Imbolcem předává vládu mladé dívce, panně. Ta je spojena s bílou barvou a symbolizuje čistotu a nevinnost. Prochází zimní krajinou a svými kroky probouzí zem. Lidé v oknech zapalují svíce, aby ji přivítali.

Svíce jsou důležitou součástí všech oslav. Dříve lidé posvěcovali tzv. hromničky. Tyto svíčky se dávaly na okno a měly dům chránit před úderem blesku.  Dodnes lidé v mnoha zemích vyrábí a posvěcují svíce pro celý příští rok. Ohně se toho dne uhasínají a opět slavnostně, obřadně zapalují, tím se posvětí nové začátky.


O Imbolcu se vykonávají rituály očisty, například koupání se v ledové vodě. Čistí se dům, vyhazuje se staré a nepotřebné a větrá se okny i dveřmi.
 Je spojen i s rituály připravujícími cestu plodnosti.

Patronka tohoto období je bohyně Brigit, nositelka plamene inspirace. Je to patronka léčitelství, kovářství a umění. Tyto aktivity jsou tedy v tomto období podpořeny. Můžeme léčit sebe i ostatní, můžeme tvořit, psát, malovat, tancovat. Brigit také drží ochranou ruku nad rodičkami.

U nás je jejím ekvivalentem slovanská bohyně Zora. Ta zobrazuje archetyp bohyně dívky, mladé, zářící, plné optimismu a radosti.

Co můžeme o Imbolcu dělat?

 • Očistit dům. Uklidit celý dům. Vytřídit staré věci, vyházet či darovat to nepotřebné. Pořádně vyvětrat a vymést to staré, aby mohla přijít nová, čistá, už téměř jarní energie. Můžeme vyčistit prostor vonným dýmem, ať už z vykuřovadel nebo vonných tyčinek. Můžeme použít svíčku a s ní projít celý dům a vnést do něj světlo.
 • Pokud tvoříme domácí oltář v souladu s kolem roku, můžeme si vytvořit nový oltář, vítající pannu nebo bohyni Brigit.  Přivolávající jaro. Na takový oltář se hodí tyto symboly: bílá barva, obrázky nebo sošky mladých dívek či přímo bohyně Brigit.
  Brigit má za svá zvířata labutě, hady, krávy a vlky.
  Její strom je vrba a její symboly jsou vřeteno a kolovrat.
 • Dát si očistnou koupel. Ať už studenou sprchu nebo pokud máme odvahu a jsme na tom zdravotně dobře, koupel v přírodě. Můžeme si dát vanu s epsomskou nebo himalájskou solí, abychom se energeticky i fyzicky očistili.
 • Můžeme tvořit cokoliv, co si přejeme. Můžeme tak využít probouzející se energii ke tvorbě toho, co chceme v tomto roce zhmotnit. Imbolc je ideální čas pro začátek nových projektů. Můžeme požádat bohyni Zoru nebo Brigit o podporu našich projektů a zapálit s tímto přáním svíčku na domácím oltáři. Můžeme požádat o rozdmýchání plamene naší inspirace.
 • Můžeme požádat bohyni Brigit o léčení toho, co potřebujeme. Můžeme ji také požádat o podporu naší plodnosti.


Můžete si vytvořit vlastní způsob oslavy či očisty. Stačí se nacítit do toho, co se děje v přírodě a co se děje ve vás a co vaše duše zrovna potřebuje.

A pokud byste rády svátky v kole roku slavily společně s dalšími podobně naladěnými ženami, zvu vás do mého online klubu – Kmene sebe-vědomých žen. Začínáme právě na Imbolc společnou online oslavou, při které se zaměříme na manifestaci našich vizí na tento rok. Více info zde.

Každý měsíc vás čekají videa ode mne a od dalších žen (Ingrid Šimková, Eliška Lukonchik, Michaela Růžičková, Veronika Kostková). Dozvíte se na co se v daném měsíci připravit a jak se opečovat z hlediska těla, emocí i energií. Jak opečovat své vztahy, činnnosti i svůj domov. Veronika Kostková nás zasvětí do metody OCTO CODES.

Ode mne dostanete každý měsíc video na přání.

Budu vás propojovat s rytmem luny. Budeme společně procházet skrze novoluní a úplňky. Dám ti tipy, jak jejich energii využít pro sebe.

Čeká vás 8 živých online setkání na Zoomu, kde budeme společně procházet a slavit svátky v kole roku.

Čeká vás channeling s Lucií Alferi speciálně pro Kmen 4x ročně

Jaroslav Vídeňský bude 4x do roka v rozhovoru odpovídat na vaše otázky, týkající se nejen rodičovství, výchovy a školy, ale také partnerství a všeho, na co jste se mužů chtěly zeptat, ale bály jste se zeptat. 🙂

Můžete se také těšit na 2 celodenní živé setkání (jedno v Brně a jedno na Žítkové v Bílých Karpatech).

K tomu dostanete bezpečný prostor ke sdílení a potkávání se v uzavřené skupině na facebooku, kde vám budu k dispozici a budu odpovídat na vaše dotazy.

K tomu energetickou podporu mě i kruhu, ve chvíli, kdy to budete potřebovat.

A všechna videa, rozhovory a kongresy z roku 2021, 2022 a 2023.

VÍCE INFO O KMENI ZDE.

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře
 1. Katarína napsal:

  Veľmi pekný a užitočný článok 🙂 Ďakujem!

Komentáře nejsou povoleny.