Magický Beltain – svátek lásky a plodnosti

Beltaine neboli Beltain či Beltane je starý keltský svátek lásky a plodnosti. Je jedním z nejdůležitějších svátků v kole roku. Slaví se v noci z 30. dubna na 1. května. Tímto svátkem začíná světlá polovina roku a po dívce v kole roku přejímá vládu archetyp milenky.

Beltain se slaví v době, kdy je příroda již probuzená, vše je v rozpuku a kvete. Sexuální síly jsou na vrcholu. Byl proto svátkem lásky, tance, zpěvu a také sexu. Byl posvátnou nocí, kdy docházelo ke spojení Boha a Bohyně.
Byla to jediná noc v roce, kdy neplatily závazky a všichni se chovali jako svobodní. Lidé se milovali v přírodě a děti, které z této noci vzešly, byly považované za dar Bohyně. Protože otcovství bylo nejasné, starala se o ně celá vesnice.

Aby se mohlo zrodit nové, je však vždy třeba, aby skončilo to staré. Proto se na Beltain pálily ohně, aby se v nich spálilo vše staré. Aby oheň zbavil lidi toho, co už jim neslouží a udělal tak prostor pro nové. Přes ohně se skákalo, kolem ohňů se tančilo a zpívalo. Oslavoval se život.

Ráno si děvčata omývala obličej nebo celé tělo v ranní rose, aby posílila svou krásu. Pak upletly věneček z jarních květin a vhodily ho do potoka, řeky či jezera, aby požehnaly vodě.

Dalším zvykem, který se udržel dodnes, bylo vztyčování májky. Májka, zpravidla březová, symbolizuje falus a proniká věncem, který bývá na májku pověšen a symbolizuje jóni. Májka také symbolizuje tok energie mezi nebem a zemí.  Májky byly zdobeny  květinami a barevnými stužkami, nejčastěji červenou (Bohyně) a bílou (Bůh). Kolem májek lidé tančili kruhové tance, posilující půdu.

Silné keltské či chcete-li pohanské svátky, byly církví překryty. S tímto svátkem měla samozřejmě církev obzvlášť problém. Tak se zrodila
Filipojakubská noc – podle svátku svatých apoštolů Filipa a Jakuba.
Během filipojakubské noci se dle pověr slétaly čarodějnice na kopcích a tam společně s temnými silami provozovaly nečisté orgie. Odtud dnešní tradice „pálení čarodějnic“. Za socialismu se ohně proměnily na ohně míru a 1. květen byl „svátkem práce“.

Vraťme tomuto svátku zpět jeho původní význam. Nepalme čarodějnice, ale oslavujme život, lásku a plodnost ve všech podobách. V ohních místo čarodějnic symbolicky spalme to staré, co už nám neslouží.

Jak můžete oslavit tento svátek? Jak se jím můžete nechat podpořit?

  • Pokud tvoříte domácí oltář v souladu s kolem roku, vytvořte nový oltář, vítající milenku. Na takový oltář se hodí růžová nebo červená barva. Můžete použít svíčky v této barvě. Na oltář můžete dát cokoliv, co symbolizuje lásku a plodnost. Můžete na něj dát věneček z květin.
  • Beltain můžete s partnerem pojmout jako oslavu lásky, partnerství, sexuality, smyslnosti a plodnosti. Můžete si spolu dát sklenku vína a našeptat do ní, co si přejete pro váš vztah. A pak víno z jedné sklenice společně vypít.
  • Pokud jste bez partnera, udělejte si oslavu sebelásky. Dejte si vanu, udělejte si domácí spa se svíčkami, růžemi apod. Dejte si masku, dobré víno, čokoládu. Hýčkejte se.
  • Svátek můžete pojmout také jako oslavu sjednocení ženského a mužského principu v sobě. Představte si, jak se váš vnitřní muž a vnitřní žena potkávají, jak se vzájemně s láskou přijímají, jak se sjednocují.
  • Pokud máte tu možnost, udělejte si oheň. Představujte si, jak vás jeho teplo prostupuje, pálí vše nepotřebné a staré. Můžete si napsat na papír, co chcete v ohni spálit a papír hodit do ohně.
  • S přáteli můžete tančit okolo ohně a zpívat. 
  • Upleťte věneček z květin a vplétejte do něj svá přání. Můžete jej pak vhodit do vody a uctít ji tak.
  • Omyjte si obličej v ranní rose, abyste posílily svoji krásu.
  • S Beltainem se pojí Bohyně Rhiannon, u nás je to Bohyně Lada. Můžete tedy poprosit jednu z těchto bohyní, aby do vašeho života přinesla lásku, vášeň a plodnost. Pomůže vám také s tvořením, uměleckou inspirací a zhmotněním vašeho snu.
  • Nastříhejte dlouhé pruhy látky a na stuhy pak napište svá přání a zavěste je na břízu nebo vrbu, pokud je máte ve svém okolí . Pokračujte, až získáte bohatě ověšený stromek, který pomáhá přivolat štěstí a splnit vaše přání.

Přeješ si oslavit Beltain v kruhu žen a mužů?

Zvu tě na oslavu do Prahy Vydáme se na cestu k propojení mužského a ženského principu – prostřednictvím oslavy lásky a života.. Více info najdeš zde.

Zajímá tě, jak čarovat se živly? Mrkni na tento e-book: „Každodenní čarování se živly.“

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře