Zimní slunovrat a kouřové noci

V posledních týdnech intenzivně cítím, že konec tohoto roku chci strávit v co největším klidu a usebrání. Poprvé v mém životě mě to ani netáhne k tomu, jít na Silvestra někam mezi lidi.

Cítím, že je třeba se připravit na příští rok. Být v sobě, rekapitulovat. Dívat se na to, co je třeba pustit a komu je třeba odpustit (většinou už odpouštím pouze sama sobě). Být co nejvíce spojená se svou duší a s přírodou, která nám v těchto procesech velmi pomáhá. Odpočinout si a nabrat sílu. Ladit se na to, co přijde v příštím roce. Ponořit se do sebe a svého příběhu a vnější věci k sobě pouštět co nejméně.

A pak úplně vypnout hlavu a jenom být.

A ne náhodou ke mě ze všech stran přicházejí informace, že to takto má více lidí, kteří prožívají život vědomě. A také informace o tom, že to tak měli i naši předci.

Kouřové noci

Naši předci prožívali v usebrání 12 nocí a 11 dní od Slunovratu. Těmto nocím se říkalo „kouřové noci„. Dny po Slunovratu byly pro naše předky dnem bezčasí, svatou dobou. Byla to doba, ve které se soustředili na to, co bude další rok následovat. Udržovali se v klidu.

Proč to byly noci kouřové? Protože v těchto nocích předci konali očistu a vykuřovali. Každá noc představovala jeden měsíc v roce. Pálilo se, očišťovalo se a odpouštělo se to, co se v předešlých měsících nestihlo. A tím se naši předci připravovali na další rok. Bylinky na toto vykuřování se sbíraly po celý rok.

Zimní slunovrat

Zimní slunovrat je nejsilnějším a nejdůležitějším svátkem v roce. Nastává obvykle 21.-22.12. V tomto roce bude přesně 22.12. v 5.20 hod. Slaví se vždy předešlou noc, tedy 21.12. V době slunovratu se slavil návrat slunce, jak již z názvu vyplývá. O zimním slunovratu je nejdelší noc a nejkratší den. Je to doba největšího temna a zároveň doba očekávání návratu světla.

Je to čas nejhlubší introspekce. Čas noření se do sebe. Čas vytahování stínů na světlo. Čas, kdy můžeme zacítit vše, co zůstalo v tomto roce nedořešeno. Co s sebou táhneme, co nás omezuje a co je načase zpracovat a odložit.

Pokud si o slunovratu najdete více času a láká vás udělat si oslavu se svou rodinou a přáteli, můžete si udělat venku společně oheň a v něm pomyslně spálit všechno staré, všechno, co už vám neslouží. Svoje strachy, smutky, bolesti. Shodit vše jako starou kůži, kterou už nepotřebujete. A zároveň poděkovat za vše, co vám tento rok přinesl a s obětinkami (bylinky, lístky růže apod.) hozenými do ohně si přát pro rok další.  Můžete zpívat, můžete bubnovat, můžete si opéct na ohni jablíčka.

Rok 2020

Mluví se o tom, že rok 2020 bude silně pokračovat transformace lidstva, kterou nyní procházíme. Ale že to bude také rok zázraků pro ty, kteří na sobě vědomě pracují. Věřím, že to tak bude. Cítím to v kostech a na rok 2020 se moc těším. Cítím ale, že aby to tak bylo, je třeba vědomě doprožít a uzavřít to, co bylo v roce 2019 a už s námi nemá jít dál. A nasbírat sílu na to, co nás čeká.

Jak podpořit sami sebe

Pokud si to tedy můžete dovolit, odpočívejte mezi svátky co nejvíce. A pokud máte pocit, že si to dovolit nemůžete, dovolte si to.

Zkuste najít čas sami pro sebe, zkuste si uklidit nejen doma, ale i sami v sobě. Inspirací při vědomém a rituálním úklidu doma i v sobě vám může být můj e-book zdarma „Každodenní čarování se živly“.

Najděte čas na bytí v přírodě a propojování se se svojí duší. Poslouchejte, co vám vaše duše chce říct a neutíkejte od ní do vnějšího světa. Můžete se spojovat sami se sebou psaním deníku, můžete malovat. Najděte svůj způsob, který vám bude vyhovovat.

Pokud jste příznivci vykuřování, můžete svoji očistu podpořit vonným dýmem. Skvělý pořad o svátečním vykuřování najdete tady.

Já budu konec roku prožívat v přírodě v Bílých Karpatech. Ať už budete kdekoliv, přeji vám odvahu, spojit se sami se sebou a neutíkat před tím, co je třeba. A také mnoho zázraků v roce 2020!

A budu se těšit, že se třeba potkáme v roce 2020 naživo! Možnosti, kde se můžeme potkat, najdete zde.

Zajímá tě, jak čarovat se živly? Mrkni na tento e-book: „Každodenní čarování se živly.“

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře
  1. Maka napsal:

    Jani krásně napsáno, souzním a děkuji. Tento vánoční čas si užívám zcela jinak než ty předešlé a je mi v tom krásně. Bylo však potřeba opustit a propustit spoustu starého nefunkčního, spoustu programů a přesvědčení „přepsat“….o to víc a s větší vděčností za to co bylo a vírou v to co bude si to užívám. A s radostí a láskou v srdci se těším na následující rok a zázraky které nám přinese. Krásný adventní čas všem a nechť si do svého života v roce 2020 dovolíme pustit co nejvíce zázraků, radosti, štěstí a lásky. Maka

    • Jana Rosa napsal:

      Děkuji za krásný komentář! Ano, já pouštím a pouštím to staré a těším se moc na další rok! Hodně zázraků i Tobě a všem ostatním přeji! Jana

Komentáře nejsou povoleny.