Tipy na filmy, seriály a dokumenty (nejen) pro ženy II.

Tento článek už jsem pro vás měla nějakou dobu rozepsaný a s dalším lockdownem přišla touha jej dokončit. Může se vám teď hodit.

Nejen v této době je moc důležité, co k sobě pouštíme. I filmy nebo seriály, na které se díváme, ovlivňuji naši náladu a dokážou nás pozvednout a povzbudit nebo naopak ještě víc podpořit naši už tak chmurnou náladu.

Já jsem velký filmový fanoušek už od doby, kdy k nám po revoluci přišly první videopřehrávače a my jsme si s kamarádkou pořád dokola pouštěly jediné filmy, které tehdy její rodiče měli. Jestli si to dobře pamatuji, tak to byl Terminátor 2, Hříšný tanec a Rambo. To byla doba!

Díky bohu dnes máme výběr mnohem širší. 🙂 A tak jsem pro vás vybrala další své oblíbené filmy, dokumenty a jeden seriál. První dávku filmů jsem zveřejnila před necelým rokem a najdeš ji tady.

Animované filmy

Píseň moře

Nádherně poetický příběh ze světa keltských mýtů vypráví o síle sourozenecké a rodičovské lásky. Život celé rodiny se obrátí vzhůru nohama ve chvíli, kdy se ukáže, že malá dcerka je poslední z tuleních víl. A jedině ona může písní moře zachránit všechny pohádkové bytosti, které proměnila v kámen čarodějnice Macha…

Coco

Tenhle možná znáte. Moc hezky a vesele vypráví o smrti, dušičkách a říši předků. Navzdory prazvláštnímu rodinnému zákazu muziky se Miguel touží stát uznávaným hudebníkem jako je jeho idol, Ernesto de la Cruz. V touze dokázat svůj talent se Miguel souhrou neuvěřitelných okolností ocitne v překrásné a barevné Říši mrtvých. Tam potká okouzlujícího šejdíře Hectora a společně se vypraví na strhující cestu odhalit skutečný příběh Miguelovy rodiny.

Brendan a tajemství Kellsu

V bohatém příběhu o síle imaginace a víry v to, že lidstvo překoná zlé časy, se spojuje magie, fantazie a keltská mytologie. Hlavní postavou je mladý mnich Brendan, žijící ve vzdáleném středověkém opatství, které čelí nájezdům barbarů. Do opatství však přichází mistr iluminátor se starobylou nedokončenou knihou plnou tajemné moudrosti a síly a na mladého mnicha čeká nový život plný dobrodružství.

Dramata

Atlas mraků

Mysteriózní psychologické drama vypráví šest žánrově odlišných příběhů, které se odehrávají v různých časech a na různých místech od začátku 19. století až po postapokalyptickou budoucnost. Film zobrazuje myšlenku kontinuální propojenosti našeho bytí a především našich činů napříč časem a prostorem, kde všechno má svoji příčinu i následek, smysl, kde se vrahova duše promění ve velkého hrdinu a kde jediný laskavý skutek v přítomnosti vyvolá revoluci v daleké budoucnosti.

Příběh Marie

Myslíte si, že to máte těžké? Mrkněte na velmi silný a taky povzbudivý příběh o dívce, která se naučila normálně žít, ač byla od narození hluchá a slepá. Naučila se psát na stroji, šít, plést, učila se dějepis, zeměpis a stala se z ní půvabná mladá žena. Tento malý zázrak se odehrál ve Francii na konci 19. století.

Pramen žen

Film o ženské síle, soudržnosti a solidaritě. Děj příběhu nás zavádí do malé vesničky kdesi mezi severní Afrikou a Blízkým východem. Ženy zde chodí pro vodu k prameni, který se nachází až vysoko v horách. Tuto nerovnou tradici hodlá zlomit mladá Leila, jež navrhne ostatním ženám zahájit „sexuální stávku“. Dokud se muži o vodu nepostarají, nebudou moci počítat se žádnými něžnostmi.

Pán velryb

Magický a dojemný příběh se odehrává v novozélandské pobřežní vesnici, kde se místní domorodí obyvatelé Maorové prohlašují za další generaci prapředka jménem Paikea – Pána velryb. V každé generaci se náčelnického titulu dostává muži. Když nadejde očekávaný čas narození dvojčat, přežije pouze děvčátko Pai. Té ale její dědeček, náčelník Koro, odmítá titul udělit. Po několika letech Koro, který věří, že narození Pai kmeni způsobilo řadu neštěstí, doufá, že nového vůdce vybere mezi syny členů kmene. Pai miluje Kora jako nikoho na celém světě, teď však přišel čas se postavit nejen jemu samému, ale také kmenové tradici.

Tohle je náš svět

Film o svobodě a o odvaze být jiný. Hluboko v lesích mimo civilizaci vychovává svérázný a charismatický otec svých šest dětí podle vlastních představ. Jejich život připomíná letní tábor v ráji, plný neotřelých pravidel a her. Dokud nepřijde zpráva, která všechno změní. Začíná překvapivá a zábavná cesta, při které jsou zásady této volnomyšlenkářské rodiny vystaveny zkouškám našeho světa.

Duchovní filmy

Celestinské proroctví

Hlavní hrdina se vydá do Peru hnán touhou poznat hlubší smysl života. Tuto touhu naplňuje skrze pátrání po Rukopise neznámého původu. Rukopis totiž podrobně popisuje, jakou cestou se bude civilizace v příštím tisíciletí ubírat a jak se bude dále vyvíjet společnost a kultura. Kniha byla mnohem lepší, ale tak je to téměř vždy.

Tajemství

Dokument natočený podle knihy Tajemství od Rhondy Byrne shrnuje myšlenky z této knihy. Hovoří o zákonu, který funguje, ať si ho uvědomujeme, či nikoliv. Naše myšlenky a pocity přímo ovlivňují naši budoucnost.

Miluj svůj život

Tento film byl natočen podle stejnojmenné knihy už zesnulé duchovní učitelky Louise L. Hay. Ukazuje, jak můžeme uzdravit své tělo skrze své myšlenky a pocity. A jak naše myšlení a pocity vytváří zárodky a příčiny nemocí.

Romantické filmy

S láskou Rosie

Prostě romantika.. Vědecké výzkumy tvrdí, že pokud se lidi znají jako malé děti, něco jim brání, aby se do sebe jako dospělí zamilovali. Nejlepší přátelé Rosie a Alex, kteří se znají už od školky, se musí vinou osudu rozloučit na neurčito, aniž by si dokázali navzájem přiznat pravdu o svých citech. Jejich přátelství pokračuje dlouhé roky pouze prostřednictvím e-mailů, dopisů a dlouhých telefonních hovorů, které si vyměňují přes oceán. Žijí své vlastní životy a hledají štěstí. Přijdou na to, že ho mají na dosah ruky už dávno a dostane jejich láska druhou šanci?

Vrtěti ženou

Odvážná komedie se vrací do viktoriánské Anglie, kde nebylo většího tabu než ženské sexuality.. Pokrokovému lékaři Mortimerovi vadí, že většina nemocnic ignoruje nejnovější lékařské teorie a výzkumy a nadále léčí „hysterii“ u žen pomocí pijavic a pouštěním žilou. Spolu s dalšími dvěma lékaři sestrojí důmyslný nástroj /vibrátor/, který ženám podivuhodně rychle a efektivně umožňuje dosáhnout vytoužené úlevy a klidu.

Dokumenty

Holá sebeúcta

Různorodá skupina žen všemožných věkových skupin a tělesných dispozic se vydává na šestiměsíční pouť, ve které se skrze smyslnost pole dance snaží proniknout do svého nitra a vyrovnat se s traumaty minulosti. Tento dokument je o přijetí svého těla, o ženské sebehodnotě. Zasáhlo mě, kolik žen bylo za svůj život zneužito a jak málo se o tom mluví. Protože je to něco, za co se stydíme i samy před sebou. Natož abychom to sdílely s někým dalším. A přitom to sdílení je tolik léčivé a potřebné. Tak moc potřebujeme vypustit své emoce a přiznat si, že to nebylo v pořádku. Tak moc potřebujeme vzít si zpět svou sílu a své tělo. A ženy v USA to dělají např. skrze pole dance s přesahem. Bylo krásné vidět, jak se ženy po pár měsících úplně proměnily a jak září.

O tomhle dokumentu jsem nedávno psala ve své facebookové skupině Tajemná síla vědomého ženství. Ještě v ní nejste? Tak se přidejte.

David Attenborough: Život na naší planetě

Miluji dokumenty Davida Attenborougha. V tomto dokumentu se známý moderátor se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. Sdílí své znepokojení nad současným stavem planety, truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. Přináší však i naději a praktické rady do budoucnosti.

Moje učitelka chobotnice

Tak tohle bylo tak krásné a dojemné… Při natáčení pod mořskou hladinou naváže filmař nečekané přátelství s chobotnicí, která mu poodhalí tajemný svět chaluhového lesa u břehů jižní Afriky.

Seriály

Anne s E na konci

Tento seriál mě nadchl a mrzí mě, že se nechystají další řady. Pro mě je o dětské fantazii, čistotě a taky o tom, jak náročné je být jiná, ale jak moc to stojí za to! Děj vypráví příběh mladé dívky, třináctileté Anne Shirley, která je sirotkem žijícím na venkově v devatenáctém století. Anne má za sebou řadu nepříjemných zkušeností ze sirotčince a cizích domovů. Jednoho dne je však omylem poslána, aby žila u starší dámy a jejího bratra, což nezmění život jen jí, ale i jejímu okolí.

Potřebuješ podpořit a povzbudit trochu víc než skrze filmy a seriály?

Založila jsem ženský klub – kmen – společenství sebe-vědomých žen

Aby tě stále vracel zpět k sobě, zpět k sebe-vědomému ženství a bytí.

Zpět ke spojení s tvou duší a s tím, kdo opravdu jsi.

Abychom společně objevovaly své ženské dary.

Abychom se vzájemně obohacovaly a sdílely.

Abych ti mohla předat vše, co jsem nasbírala na své cestě.

Přidat se můžeš zde.

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře