Jizvy na těle i na duši

péče o jizvy

Možná máte na svém těle jizvu. A možná si ani neuvědomujete, jak mnoho toho tato jizva ovlivňuje a jak se vám může ulevit, když jí začnete dávat pozornost a začnete o ni pečovat. Práce s jizvou byla obrovským a velmi důležitým kusem skládačky na cestě mého osobního rozvoje a péče o sebe a své tělo. 

V roce 2002 mi z důvodu hydronefrózy operovali ledvinovou pánvičku. Operace jsem se bála. Pociťovala jsem před ní velmi silný pocit strachu o život. A po operaci jsem kvůli komplikacím málem o život přišla. Operace, komplikace, opakované zásahy v malé pánvi, to vše ve mně vyvolalo obrovskou nedůvěru k mému tělu. Tělo bylo mým nepřítelem, strojem, který se může kdykoliv snadno pokazit, zradit mě a ohrozit mě na životě. Po operaci totiž mé potíže neskončily, často se opakovaly bolesti, záněty močového měchýře a ledvin. Snažila jsem se je léčit přírodně, ale stejně jsem často skončila na antibiotikách.

Bolesti v břichu bez jakékoliv příčiny ve mně od operace vyvolávaly záchvaty strachu o život, se kterými jsem si nebyla schopna poradit. Největší potíže se objevovaly vždy na konci roku (v období, kdy jsem byla operována) a poslední rok před léčením jizev to vypadlo, že se problémy, kvůli kterým jsem byla operována, vrátily a mohla by mi v budoucnu hrozit reoperace. Z operace mám jizvu, která má cca 20 cm. Na fotce ji můžete vidět pár měsíců po operaci. Oblast jizvy byla necitlivá, cítila jsem, že je jakoby mrtvá.

Na péči o jizvy k Silvii Šabacké, která pracuje metodou Somatic Experiencing®, jsem se dostala na jaře v roce 2016 na doporučení. Bylo to v době, kdy jsem se snažila otěhotnět a hledala jsem vše, co by tomu mohlo pomoci. Věděla jsem, že ledviny jsou dle konceptu čínské medicíny, který je mi velmi blízký, zdrojem životní energie a hrají v otěhotnění velkou roli. Nejen proto jsem velmi stála o to, abych je měla v pořádku.

Vůbec jsem nevěděla, co mám od práce s jizvou čekat. Jediné, co jsem očekávala bylo, že se jizva bude rozmasírovávat.

Proto mě velmi překvapilo, že jsme si na dvou prvních schůzkách „jenom povídaly“. Silvie mě při povídání zastavovala a vedla moji pozornost do těla. Do pozorování toho, co v něm cítím a co by to mohlo znamenat. Vedla mě k tomu, abych byla ke svému tělu laskavá, jemná, dávala mu prostor a poslouchala ho a dávala mu to, co zrovna potřebuje. A v mém těle se už jen při tomto „povídání“ dělo mnoho, co jsem tehdy ani neuměla popsat natož vysvětlit.

Vypadalo to, jakoby se už jen usazením u Silvie začal dít samo-léčivý proces, který se nemohl dočkat, až konečně propukne.

Při dalším sezení se Silvie již začala jizvy opatrně dotýkat a postupně jsme rozkryly, co vše v mém těle jizva ovlivňovala. Po mačkání a masírování různých bodů na těle se zlepšila hybnost mé kyčle a zmizely dlouhodobé bolesti v pravém třísle.

Na posledním sezení jsem si ve zrychlené verzi v podstatě znovu odžila operaci. Bylo pro mě až neuvěřitelné a nepochopitelné, jak si tělo pamatuje, co se dělo, i když jsem byla v narkóze. Cítila jsem v těle intubaci a další věci. Plakala jsem. Bylo to vyčerpávající, ale léčivé. Po “probrání se z narkózy” se celé mé tělo začalo třást. Jak jsem později pochopila, vyklepávalo tak prožitý stres. Po “vytřepání se”, jsem cítila, jak má pravá část břicha ožívá, jak se oblast kolem jizvy zahřívá a jak to má vliv na celé mé břicho a podbřišek. Cítila jsem, jak tu oblast zaplavuje světlo, teplo, jak se vše léčí. Jak se pravá a levá část propojuje. Byl to pro mne velmi silný zážitek.

Práce s jizvou mi postupně pomohla rozkrýt a pochopit vše, co vedlo k potížím po operaci. Díky Silvii ustaly mé problémy s ledvinami a močovým měchýřem. Od té doby jsem bez potíží a to je pro mě obrovská výhra.

Tato péče u mě tehdy před lety nastartovala proměnu vztahu k tělu. Nesrovnatelně více ho cítím, chápu a poslouchám. Pryč je také můj strach o život. Začala jsem svému tělu důvěřovat, milovat ho a spolupracovat s ním. Již chápu, že jakákoliv nepohoda v těle ukazuje na to, že se mám zastavit a podívat se na to, kde se ještě nerespektuji, co ještě mohu zlepšit. Mé tělo je nyní můj přítel a rádce.

Jak vidíte, věnovat se svým jizvám je velmi důležité. Silvie Šabacká spolu s fyzioterapeutkou Hanou Malachovskou vytvořily program „Péče o jizvy po porodu.  Obě ženy znám velmi dobře po profesní i osobní stránce. Měla jsem možnost program vidět a mohu jej ze srdce doporučit. Z doporučení nemám žádnou provizi, doporučuji jej proto, že chci, aby ženy opečovaly své jizvy a pomohly tak léčit své tělo i duši. Tento program si můžete objednat  zde.

K programu navíc získáte slevu na můj rituál (nejen) poporodního zavinování.

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře