Zimní slunovrat 2023 a 12 kouřových nocí

Poslední roky byly pro mnohé z nás velmi transformační. Společnost i my jako jednotlivci jsme si procházeli a stále procházíme a procházet budeme menšími i většími krizemi.

Není to náhoda. Život po nás chce, abychom se probudili. Abychom otevřeli oči a podívali se jak a v čem žijeme. Abychom osekali to, co už s námi nemá být. Co už není naše pravda. Ať jsou to staré vzorce a programy, očekávání, závislosti, plány, které nejsou v souladu s naší duší. Vztahy, práce, bydlení.

Jak často my lidi zapomínáme, o co tady na Zemi vlastně jde a proč jsme tady.

A že každý jednou zemřeme a s tím vědomím bychom měli žít.

A tak se teď můžete zastavit, spojit se se sebou například pomocí dechu, který je stále s vámi.

Naladit se na svoji duši a podívat se.:

  • Jaké jsou vaše hodnoty?
  • Co je vaše pravda?
  • Jak moc svobodní uvnitř sebe a navenek jste?
  • Až budete jednou umírat, jak budete vnímat svůj život?

Období před slunovratem

Období před slunovratem je ideální na to, abychom pustili to, co už nám neslouží. Jsme v nejtemnější části roku a tak je dobré, toho využít.

Kdykoliv můžeme nahlédnout, co je v našem životě ještě funkční a co ne. Co můžeme pustit. Jaká přesvědčení o nás už nám neslouží. Kde se jen zbytečně držíme svých starých vzorců a zvyků. Kde jedeme ze setrvačnosti. Kde jsme se sami zavřeli do svého vlastního vězení.

V životě je třeba umět pouštět, co už nám neslouží a tato temná část roku a slunovratový čas je k tomu ideální.

A tak si položte otázky:

  • Co k vám už nepatří?
  • Co vám bere energii?
  • Co už vám neslouží?
  • Co už s vámi není v souladu?
  • Čeho se zoufale držíte z posledních sil?
  • Co potřebujete pustit?

Někdy se zuby nehty držíme větve domnělé jistoty, která nám však brání, abychom se pustili do proudu života. Abychom se životem nechali nést tam, kam chceme a žili s větší lehkostí. Abychom se nechali nést k tomu novému, co nás čeká. Ale proto se potřebujeme pustit toho starého. A když se pustíme, zjistíme, že ten, kdo nám bránil ve štěstí, jsme byli my sami.

Zimní slunovrat

Zimní slunovrat je nejsilnějším a nejdůležitějším svátkem v roce. Nastává obvykle 21.-22.12. V tomto roce bude přesně v pátek 22.12. v 4:27 hod.

V době slunovratu se slavil návrat slunce, jak již z názvu vyplývá. O zimním slunovratu je nejdelší noc a nejkratší den. Je to doba největšího temna a zároveň doba očekávání návratu světla.

Je to čas nejhlubší introspekce. Čas noření se do sebe. Čas vytahování stínů na světlo. Čas, kdy můžeme zacítit vše, co zůstalo v tomto roce nedořešeno. Co s sebou táhneme, co nás omezuje a co je načase zpracovat a odložit.

A tak se zastavte a podívejte se do sebe. Udělejte si čas sami se sebou, se svým deníkem nebo pokud jej nemáte, s kusem papíru, na který vypíšete vše, co vás trápí a co už chcete pustit.

Můžete jít do přírody a vše, co už nechcete s každým krokem odevzdávat Matce Zemi. S každým krokem vše pouštět. Můžete požádat o to, aby se vám to, co je třeba pustit, ukázalo, pokud to nevidíte.

Pokud si o slunovratu najdete více času a láká vás udělat si oslavu se svou rodinou a přáteli, můžete si udělat venku společně oheň a v něm pomyslně spálit všechno staré, všechno, co už vám neslouží. Svoje strachy, smutky, bolesti. Shodit vše jako starou kůži, kterou už nepotřebujete. Můžete si napsat na papír, co si přejete spálit a pak to s poděkováním a vděčností spálit a propustit.

Můžete také poděkovat za vše, co vám tento rok přinesl a s obětinkami (bylinky, lístky růže apod.) hozenými do ohně si přát pro rok další

Můžete zpívat, můžete bubnovat, můžete si opéct na ohni jablíčka.

I když na toto prostor nemáte, doporučuji jít aspoň na chvíli ven, na místo, které vás zavolá. A nechat se vést svojí intuicí. Kam máte jít? Co si máte vzít s sebou? Co cítíte, že máte udělat? Udělejte to. A nezapomeňte, že energie jsou sice nejsilnější právě na Slunovrat, ale působí i pár dní před a po. A tak se netrapte tím, že to nestihnete přesně na Slunovrat. Nicméně nejsilnější dny budou 21.12., 22.12. a 23.12.

Kouřové noci

Naši předci prožívali v usebrání většinou 12 nocí a 11 dní. Těmto nocím se říkalo posvěcené noci, noci vyzvánění nebo také „kouřové noci„. Dny po Slunovratu byly pro naše předky dnem bezčasí, svatou dobou. Byla to doba, ve které se soustředili na to, co bude další rok následovat. Udržovali se v klidu.

Někde se tyto noci slavily již od zimního slunovratu do 2.1., někde od 24.12. a někde až od 25.12. Počet nocí může také různě kolísat od tří do dvanácti dnů podle kraje a místních zvyků. Nyní převládá 12 nocí. V Německu, kde se tyto noci stále hodně ctí, začínají nejčastěji od Štědrého dne (noc z 24.12. na 25.12.) do svátku Tří králů 6.1.

Proč to byly noci kouřové? Protože v těchto nocích předci konali očistu a vykuřovaliKaždá noc představovala jeden měsíc v roce. Pálilo se, očišťovalo se a odpouštělo se to, co se v předešlých měsících nestihlo. A tím se naši předci připravovali na další rok. Bylinky na toto vykuřování se sbíraly po celý rok.

Přijímaly se také věštby na další rok, od předků, od andělů, od duchovních bytostí. Každá noc zase představovala jeden měsíc v roce příštím. Tradice se na různých místech lišily, to, co bylo důležité, bylo zastavení se, očista a příprava na další rok.

A tak si i vy můžete udělat své kouřové noci podle sebe, tak, jak to vyhovuje vám.

Sednout si s deníkem, zapálit vykuřovadlo a projít každý večer měsíc za měsícem. Napsat si, co zůstalo nedořešeno, nevyřčeno, co jste nepustili, co jste neodpustili. A třeba jen v duchu to vyslovit a pak pustit a pomyslně a energeticky dočistit vykuřovadlem. Můžete také malovat, můžeme to vytancovat, vyzpívat, vytřepat… najděte si svoji formu a to, co vám vyhovuje.

Ukliďte si v sobě. Očistěte sebe a svůj život, ať můžete do toho dalšího roku vykročit lehčí a udělat místo pro to nové.

Ve svojí facebookové skupině Síla vědomého ženství budu kouřovými nocemi ženy provázet. Začneme 25.12., protože předpokládám, že 24.12. většina žen nebude mít prostor a skočíme 5.1. Pokud chcete, přidejte se do skupiny a můžete projít kouřovými nocemi pod mým vedením.

Zvu tě také na můj online workshop zdarma – v neděli 7.1. v 18 hod.

Přijď si se mnou uzavřít a ukončit rok 2023 a otevřít se roku 2024.

Přijď se naladit na nový rok Draka.

Pojď se se mnou proletět na jeho křídlech

a uvidět z nadhledu svou vizi pro rok 2024.

Přihlásit se můžeš tady.

Rozhovor o kouřových nocích (ale také kakau a kakaových ceremoniích)

S Michaelou Hering, ženskou mentorkou, která žije v Německu, jsme minulý rok natočily video, kde o kouřových nocích mluvíme. Míša v rozhovoru vypráví, jak se ctí v Německu, kde je to jeden z nejdůležitějších svátků v roce a jak si je prochází ona. Je to velmi inspirativní, její přístup je zase trochu jiný než o kterém píšu tady v článku.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

S Míšou pořádáme 6.1.2024 v Brně kakaovou ceremonii pro ženy Nový rok srdcem, přijďte si s námi uzavřít starý rok a otevřít se novému. Více info a přihlašování zde.

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře