Zimní slunovrat 2020 a 12 kouřových nocí

Rok 2020

Rok 2020 nás rozebral na prvočástice a celé nás přeskládal. Rozmetal všechny naše jistoty. Některé drsně, některé jemněji. Vše nefunkční bylo odhaleno. Byli jsme vedeni tam, kam patříme. A odvedeni od toho, co už nebylo v souladu s námi.

Měli jsme možnost zjistit, co ve svém životě ještě chceme a co už ne. Měli jsme také dostatek času být sami se sebou. Vyžadovala se od nás totiž velká vnitřní práce.

A pokud jsme položili pevné a stabilní nové základy, bude pro nás další rok požehnáním.

Ještě nám pár dní do konce roku zbývá. Stále máme čas nahlédnout, co je v našem životě ještě funkční a co ne. Co můžeme pustit. Jaká přesvědčení o nás už nám neslouží. Kde se jen zbytečně držíme svých starých vzorců. Kde jedeme ze setrvačnosti. Kde jsme se sami zavřeli do svého vlastního vězení. V životě je třeba umět pouštět, co už nám neslouží a tato temná část roku a slunovratový čas je k tomu ideální.

A tak si položte otázky:

  • Co ve vašem životě už zahnívá?
  • Co vám bere energii?
  • Co už vám neslouží?
  • Co už s vámi není v souladu?
  • Čeho se zoufale držíte z posledních sil?
  • Co potřebujete pustit?

Někdy se zuby nehty držíme větve domnělé jistoty, která nám však brání, abychom se pustili do proudu života. Abychom se životem nechali nést tam, kam chceme a žili s větší lehkostí. Abychom se nechali nést k tomu novému, co nás čeká. Ale proto se potřebujeme pustit toho starého. A když se pustíme, zjistíme, že ten, kdo nám bránil ve štěstí, jsme byli my sami.

Zimní slunovrat

Zimní slunovrat je nejsilnějším a nejdůležitějším svátkem v roce. Nastává obvykle 21.-22.12. V tomto roce bude přesně 21.12. v 11.03 hod. V době slunovratu se slavil návrat slunce, jak již z názvu vyplývá. O zimním slunovratu je nejdelší noc a nejkratší den. Je to doba největšího temna a zároveň doba očekávání návratu světla.

Je to čas nejhlubší introspekce. Čas noření se do sebe. Čas vytahování stínů na světlo. Čas, kdy můžeme zacítit vše, co zůstalo v tomto roce nedořešeno. Co s sebou táhneme, co nás omezuje a co je načase zpracovat a odložit.

Pokud si o slunovratu najdete více času a láká vás udělat si oslavu se svou rodinou a přáteli, můžete si udělat venku společně oheň a v něm pomyslně spálit všechno staré, všechno, co už vám neslouží. Svoje strachy, smutky, bolesti. Shodit vše jako starou kůži, kterou už nepotřebujete. A zároveň poděkovat za vše, co vám tento rok přinesl a s obětinkami (bylinky, lístky růže apod.) hozenými do ohně si přát pro rok další.  Můžete zpívat, můžete bubnovat, můžete si opéct na ohni jablíčka.

Kouřové noci

Naši předci prožívali v usebrání 12 nocí a 11 dní od Slunovratu. Těmto nocím se říkalo „kouřové noci„. Dny po Slunovratu byly pro naše předky dnem bezčasí, svatou dobou. Byla to doba, ve které se soustředili na to, co bude další rok následovat. Udržovali se v klidu.

Proč to byly noci kouřové? Protože v těchto nocích předci konali očistu a vykuřovaliKaždá noc představovala jeden měsíc v roce. Pálilo se, očišťovalo se a odpouštělo se to, co se v předešlých měsících nestihlo. A tím se naši předci připravovali na další rok. Bylinky na toto vykuřování se sbíraly po celý rok.

Jak se podpořit

Pokud si to tedy můžete dovolit, odpočívejte mezi svátky co nejvíce. A pokud máte pocit, že si to dovolit nemůžete, dovolte si to.

Zkuste najít čas sami pro sebe, zkuste si uklidit nejen doma, ale i sami v soběInspirací při vědomém a rituálním úklidu doma i v sobě vám může být můj e-book zdarma „Každodenní čarování se živly“.

Najděte čas na bytí v přírodě a propojování se se svojí duší. Poslouchejte, co vám vaše duše chce říct a neutíkejte od ní do vnějšího světa. Můžete se spojovat sami se sebou psaním deníku, můžete malovat. Najděte svůj způsob, který vám bude vyhovovat.

Pokud jste příznivci vykuřování, můžete svoji očistu podpořit vonným dýmem. Zrekapitulujte rok 2020 a dočistěte, co je potřeba.

Já budu konec roku prožívat doma v Bílých Karpatech. Ať už budete kdekoliv, přeji vám odvahu, spojit se sami se sebou a neutíkat před tím, co je třeba. A také mnoho zázraků v roce 2021!

A budu se těšit, že se třeba potkáme v roce 2021 naživo! Živé akce už mi moc chybí a doufám, že už se zase budeme moct potkávat. Možnosti, kde se můžeme potkat, najdete zde.

Zajímá tě, jak čarovat se živly? Mrkni na tento e-book: „Každodenní čarování se živly.“

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře