Jarní rovnodennost 2022

Jarní rovnodennost v roce 2022 připadá na neděli 20.3. na 16.33 hod.

Jarní rovnodennost je oslavou nových začátků, nového života a nových projektů. Prodlužuje se den, v životě máme více světla. Je to čas znovuzrození, oslav, tance, lehkosti. Je astronomickým přechodem ze zimy do jara.

Jarní rovnodennost je časem prastarého pohanského svátku Ostara. S tímto svátkem jsou spojována vejce jako symbol plodnosti, nového života a inspirace. Připomíná vám to Velikonoce? Není to náhoda. Většina velikonočních zvyků vychází právě ze starých obřadů tohoto svátku.

Symbolem nového života jsou také semena. Ženy je o tomto svátku zasévaly, aby zajistily plodnost.

Ke každému svátku kola roku se pojí také zvířata. S Ostarou je spojen zajíc. Věřilo se, že přináší ranní světlo zpátky na oblohu.

Tento svátek je spojen s živlem ohně. Oheň, tedy slunce, opět začíná převládat. Je to tedy ideální čas, kdy můžeme zapálit oheň a tančit kolem něj a zpívat.

Se svátkem je spojena červená a zelená barva.

S tímto svátkem se pojí bohyně Artha neboli Eostre, po které jsou pojmenované Velikonoce (anglicky Easter) a Vesna. Jsou to bohyně jara, vášně, života, ohně.

V tomto období se vynášela smrtka, Morana, stařenka zima. Její figurína byla společně se vším starým a nepotřebným s poděkováním spálena a hozena do vody nebo zakopána do země. Bylo to symbolické rozloučení s obdobím zimy.

Jak můžete oslavit tento svátek? Jak se jím můžete nechat podpořit?

 • Pokud tvoříte domácí oltář v souladu s kolem roku, můžete si vytvořit nový oltář, vítající bohyni Vesnu a přivolávající jaro. Na takový oltář se hodí červená a zelená barva. Stromem Vesny je bříza, která na jaře raší jako první. Její zvířata jsou zajíc, slepice, skřivan a kukačka. Na oltář se hodí cokoliv, co symbolizuje jaro.
 • S tímto svátkem se pojí koupání v potocích. Pokud tuto možnost nemáte, můžete si dát studenou sprchupředstavovat si, jak se vaše tělo po zimě probouzí. Můžete se také projít ranní rosou a představovat si, jak vás oživuje. 
 • Projděte se na chvíli bosky po trávě a propojte se se zemí. Přestavujte si, jak vám do těla proudí síla jara, jarní plodnosti a života. Dívejte se okolo sebe a všímejte si probouzející se přírody.
 • Toto období je ideální na tvorbu nových projektů a jejich podporu. Otevřete se novým možnostem. Zapalte si svíčku a vyšlete prosbu o podporu pro svůj projekt, pro svoji tvorbu. Nechte se podpořit živlem ohně, dovolte, ať rozhoří vaši kreativitu.
 • Pokud máte možnost udělat si oheň, udělejte si oheň. Představujte si, jak vás jeho teplo prostupuje, pálí vše nepotřebné a staré. Dívejte se do ohně a pročistěte a zklidněte svoji mysl.
 • Sedněte si na sluníčko. Vstřebávejte jarní paprsky a představujte si, jak vás posilují. Jak vaše tělo září zdravím a životem.
 • V této době je také ideální udělat pořádný úklid domácnosti a vyhodit vše staré a nepotřebné, aby se udělalo místo pro novou energii a nový život. Nezapomeňte i na šatník.
 • Na oslavu jarní rovnodennosti se hodí vajíčka, čerstvý chleba, tvaroh, jarní bylinky a červené víno.
 • Můžete si vyrobit Moranu z přírodnin a hodit ji do potoka či do řeky s prosbou, aby odnesla zimu a odnesla vše staré, co už vám neslouží. Můžete s ní nejdříve projít svůj dům, všechny rohy a kouty, aby posbírala starou negativní energii. Prožíváme teď období velké transformace a tak je ideální čas na odevzdávání nesloužícího a nepotřebného. Můžete do ní symbolicky vložit všechny vaše strachy a obavy z budoucnosti.
 • A protože teď prožíváme již poměrně dlouhé období transformace, je to ideální doba na inventuru celého svého života. Co už mi neslouží? Co ano? Co chci dělat v budoucnu jinak? Co dělám ze srdce a co ne? Koho si přeji mít ve svém životě? A koho ne? A kdo jsem já? A kým chci být pro sebe? Jak si přeji žít svůj život? Žiji v souladu se svou duší? V souladu se životem? Žiji vůbec nebo jen přežívám? Jak mohu ve svém životě více zpomalit a najít pro sebe více klidu?

Přeji vám, abyste tento čas transformace využili moudře pro sebe a své rodiny. Udržte si klid v duši a čerpejte energii z jarního slunce.

Od tvé pohody a spokojenosti se odvíjí spokojenost celé rodiny. Pojď se se mnou vyživit, podpořit své ženství a svou spokojenost. Dej sebe na první místo. 4.4.2022 spouštím oblíbenou 21 denní výzvu „Podpoř své ženství“.

Tato výzva tě podpoří:

 • konkrétními a praktickými každodenními kroky
 • které zlepší tvůj život
 • a přitom nezaberou moc času.

Předám ti to nejdůležitější, co v každodenním životě skutečně funguje. 

Můžeš vstoupit mezi prvními za nejlepší cenu v prvním předprodej.

Můžeš žít spokojenější život

Můžeš se cítit a působit více žensky

Můžeš se cítit lépe ve svém těle

Můžeš být k sobě laskavější.

Můžeš se mít víc ráda.

Můžeš dávat sama sobě více pozornosti

Můžeš více zářit.

Můžeš se cítit více živá.

Více info najdeš zde.

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře