Jarní rovnodennost za časů karantény

Jarní rovnodennost v tomto roce připadá na 20.3.

Jarní rovnodennost je oslavou nových začátků, nového života a nových projektů. Prodlužuje se den, v životě máme více světla. Je to čas znovuzrození, oslav, tance, lehkosti. Je astronomickým přechodem ze zimy do jara.

Jarní rovnodennost je časem prastarého pohanského svátku Ostara. S tímto svátkem jsou spojována vejce jako symbol plodnosti, nového života a inspirace. Připomíná vám to Velikonoce? Není to náhoda. Většina velikonočních zvyků vychází právě ze starých obřadů tohoto svátku.

Symbolem nového života jsou také semena. Ženy je o tomto svátku zasévaly, aby zajistily plodnost.

Ke každému svátku kola roku se pojí také zvířata. S Ostarou je spojen zajíc. Věřilo se, že přináší ranní světlo zpátky na oblohu.

Tento svátek je spojen s živlem ohně. Oheň, tedy slunce, opět začíná převládat. Je to tedy ideální čas, kdy můžeme zapálit oheň a tančit kolem něj a zpívat.

Se svátkem je spojena červená a zelená barva.

S tímto svátkem se pojí bohyně Artha neboli Eostre, po které jsou pojmenované Velikonoce (anglicky Easter) a Vesna. Jsou to bohyně jara, vášně, života, ohně.

V tomto období se vynášela smrtka, Morana, stařenka zima. Její figurína byla společně se vším starým a nepotřebným s poděkováním spálena a hozena do vody nebo zakopána do země. Bylo to symbolické rozloučení s obdobím zimy.

Jak můžete oslavit tento svátek? Jak se jím můžete nechat podpořit?

  • Pokud tvoříte domácí oltář v souladu s kolem roku, můžete si vytvořit nový oltář, vítající bohyni Vesnu a přivolávající jaro. Na takový oltář se hodí červená a zelená barva. Stromem Vesny je bříza, která na jaře raší jako první. Její zvířata jsou zajíc, slepice, skřivan a kukačka. Na oltář se hodí cokoliv, co symbolizuje jaro.
  • S tímto svátkem se pojí koupání v potocích. Pokud tuto možnost nemáte, můžete si dát studenou sprchupředstavovat si, jak se vaše tělo po zimě probouzí. Můžete se také projít ranní rosou a představovat si, jak vás oživuje. 
  • Projděte se na chvíli bosky po trávě a propojte se se zemí. Přestavujte si, jak vám do těla proudí síla jara, jarní plodnosti a života. Dívejte se okolo sebe a všímejte si probouzející se přírody.
  • Možná právě přemýšlíte, co dál, protože momentálně nemůžete tvořit a vydělávat si peníze tak, jako dříve. Toto období je ideální na tvorbu nových projektů a jejich podporu. Otevřete se novým možnostem. Zapalte si svíčku a vyšlete prosbu o podporu pro svůj projekt, pro svoji tvorbu. Nechte se podpořit živlem ohně, dovolte, ať rozhoří vaši kreativitu.
  • Pokud máte doma zahradu a možnost udělat si oheň, udělejte si oheň. Představujte si, jak vás jeho teplo prostupuje, pálí vše nepotřebné a staré. Dívejte se do ohně a pročistěte a zklidněte svoji mysl.
  • Sedněte si na sluníčko, i kdyby to mělo být jen na balkón. Vstřebávejte jarní paprsky a představujte si, jak vás posilují. Jak vaše tělo září zdravím a životem.
  • V této době je také ideální udělat pořádný úklid domácnosti a vyhodit vše staré a nepotřebné, aby se udělalo místo pro novou energii a nový život. Nezapomeňte i na šatník. Většina z nás stejně sedí doma, takže je fajn tuto dobu využít i takto.
  • Na oslavu jarní rovnodennosti se hodí vajíčka, čerstvý chleba, tvaroh, jarní bylinky a červené víno. Ťuknout si v této době na zdraví už nebude pouhou frází, že?
  • Můžete si vyrobit Moranu z přírodnin a hodit ji do potoka či do řeky s prosbou, aby odnesla zimu a odnesla vše staré, co už vám neslouží. Můžete s ní nejdříve projít svůj dům, všechny rohy a kouty, aby posbírala starou negativní energii. Prožíváme teď období velké transformace a tak je ideální čas na odevzdávání nesloužícího a nepotřebného. Můžete do ní symbolicky vložit všechny vaše strachy a obavy z budoucnosti.
  • A protože teď prožíváme velký čas zastavení a transformace, je to ideální doba na inventuru celého svého života. Co už mi neslouží? Co ano? Co chci dělat v budoucnu jinak? Co dělám ze srdce a co ne? Koho si přeji mít ve svém životě? A koho ne? A kdo jsem já? A kým chci být pro sebe? Jak si přeji žít svůj život? Žiji v souladu se svou duší? V souladu se životem? Žiji vůbec nebo jen přežívám? Jak mohu ve svém životě více zpomalit a najít pro sebe více klidu?

Přeji vám, abyste tento čas zastavení a transformace využili moudře pro sebe a své rodiny. Udržte si klid v duši a čerpejte energii z jarního slunce.

Zajímá tě, jak čarovat se živly? Mrkni na tento e-book: „Každodenní čarování se živly.“

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře