Jarní rovnodennost za časů karantény (podle Jany Rosy)

Průvodkyně FB skupiny Podpůrný ženský kruh si pro tebe připravily velký seriál hodnotných článků, které tě mají podpořit ve zvláštním čase karantény. Další články ze seriálu si můžeš přečíst v této FB skupině.

Jarní rovnodennost v tomto roce připadá na 20.3.2020 (4:49 hod).

Jarní rovnodennost je oslavou nových začátků, nového života a nových projektů. Prodlužuje se den, v životě máme více světla. Je to čas znovuzrození, oslav, tance, lehkosti. Je astronomickým přechodem ze zimy do jara.

Jarní rovnodennost je časem prastarého pohanského svátku Ostara. S tímto svátkem jsou spojována vejce jako symbol plodnosti, nového života a inspirace. Připomíná vám to Velikonoce? Není to náhoda. Většina velikonočních zvyků vychází právě ze starých obřadů tohoto svátku.

Symbolem nového života jsou také semena. Ženy je o tomto svátku zasévaly, aby zajistily plodnost.

Ke každému svátku kola roku se pojí také zvířata. S Ostarou je spojen zajíc. Věřilo se, že přináší ranní světlo zpátky na oblohu.

Tento svátek je spojen s živlem ohně. Oheň, tedy slunce, opět začíná převládat. Je to tedy ideální čas, kdy můžeme zapálit oheň a tančit kolem něj a zpívat.

Se svátkem je spojena červená a zelená barva.

S tímto svátkem se pojí bohyně Artha neboli Eostre, po které jsou pojmenované Velikonoce (anglicky Easter) a Vesna. Jsou to bohyně jara, vášně, života, ohně.

V tomto období se vynášela smrtka, Morana, stařenka zima. Její figurína byla společně se vším starým a nepotřebným s poděkováním spálena a hozena do vody nebo zakopána do země. Bylo to symbolické rozloučení s obdobím zimy.

Jak můžete oslavit tento svátek? Jak se jím můžete nechat podpořit?

  • Pokud tvoříte domácí oltář v souladu s kolem roku, můžete si vytvořit nový oltář, vítající bohyni Vesnu a přivolávající jaro. Na takový oltář se hodí červená a zelená barva. Stromem Vesny je bříza, která na jaře raší jako první. Její zvířata jsou zajíc, slepice, skřivan a kukačka. Na oltář se hodí cokoliv, co symbolizuje jaro.
  • S tímto svátkem se pojí koupání v potocích. Pokud tuto možnost nemáte, můžete si dát studenou sprchupředstavovat si, jak se vaše tělo po zimě probouzí. Můžete se také projít ranní rosou a představovat si, jak vás oživuje. 
  • Projděte se na chvíli bosky po trávě a propojte se se zemí. Přestavujte si, jak vám do těla proudí síla jara, jarní plodnosti a života. Dívejte se okolo sebe a všímejte si probouzející se přírody.
  • Možná právě přemýšlíte, co dál, protože momentálně nemůžete tvořit a vydělávat si peníze tak, jako dříve. Toto období je ideální na tvorbu nových projektů a jejich podporu. Otevřete se novým možnostem. Zapalte si svíčku a vyšlete prosbu o podporu pro svůj projekt, pro svoji tvorbu. Nechte se podpořit živlem ohně, dovolte, ať rozhoří vaši kreativitu.
  • Pokud máte doma zahradu a možnost udělat si oheň, udělejte si oheň. Představujte si, jak vás jeho teplo prostupuje, pálí vše nepotřebné a staré. Dívejte se do ohně a pročistěte a zklidněte svoji mysl.
  • Sedněte si na sluníčko, i kdyby to mělo být jen na balkón. Vstřebávejte jarní paprsky a představujte si, jak vás posilují. Jak vaše tělo září zdravím a životem.
  • V této době je také ideální udělat pořádný úklid domácnosti a vyhodit vše staré a nepotřebné, aby se udělalo místo pro novou energii a nový život. Nezapomeňte i na šatník. Většina z nás stejně sedí doma, takže je fajn tuto dobu využít i takto.
  • Na oslavu jarní rovnodennosti se hodí vajíčka, čerstvý chleba, tvaroh, jarní bylinky a červené víno. Ťuknout si v této době na zdraví už nebude pouhou frází, že?
  • Můžete si vyrobit Moranu z přírodnin a hodit ji do potoka či do řeky s prosbou, aby odnesla zimu a odnesla vše staré, co už vám neslouží. Můžete s ní nejdříve projít svůj dům, všechny rohy a kouty, aby posbírala starou negativní energii. Prožíváme teď období velké transformace a tak je ideální čas na odevzdávání nesloužícího a nepotřebného. Můžete do ní symbolicky vložit všechny vaše strachy a obavy z budoucnosti.
  • A protože teď prožíváme velký čas zastavení a transformace, je to ideální doba na inventuru celého svého života. Co už mi neslouží? Co ano? Co chci dělat v budoucnu jinak? Co dělám ze srdce a co ne? Koho si přeji mít ve svém životě? A koho ne? A kdo jsem já? A kým chci být pro sebe? Jak si přeji žít svůj život? Žiji v souladu se svou duší? V souladu se životem? Žiji vůbec nebo jen přežívám? Jak mohu ve svém životě více zpomalit a najít pro sebe více klidu?

Přeji vám, abyste tento čas zastavení a transformace využili moudře pro sebe a své rodiny. Udržte si klid v duši a čerpejte energii z jarního slunce.

Zajímá tě, jak čarovat se živly? Mrkni na tento e-book: „Každodenní čarování se živly.“

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře