Jak ustát tento čas

Všechny cítíme, že čas, který aktuálně prožíváme, je náročný. Tato doba na nás doléhá i v případě, že osobně neprožíváme žádnou krizi. I když jsme zdravé, máme dostatek financí a „jenom jsme zůstaly doma“.

Co nás ovlivňuje?

Proč to tak je? Děje se to z toho důvodu, že v kolektivním poli je mnoho strachu, nervozity, agrese a boje. A tento stav trvá už téměř rok. Nás to zákonitě ovlivňuje, protože jsme součástí tohoto pole. Mnoha lidem se nyní otevírají nezpracované a hluboce uložené strachy ze smrti, strachy o přežití, z chudoby apod. Mnoho lidí trpí úzkostmi a panickými stavy. Zvýšil se počet depresí a sebevražd. Pokud cítíme, že jsme na hranici psychického zdraví, je určitě nutné oslovit někoho, kdo nám s tím pomůže. Říct si o pomoc a nebýt na to sám.

A co můžeš dělat preventivně? Jak si pomoct? Jak tohle všechno ustát ve zdraví fyzickém i psychickém?

Je dobré si uvědomit, že každá krize je zároveň příležitostí. Máme volbu. Buď se jí necháme stáhnout dolů, nebo z ní vyjdeme posílené. Je to na nás. My jsme tvůrkyně svého života. Nemůžeme 100% ovlivnit to, co se nám děje. Můžeme však ovlivnit to, jak na to budeme reagovat.

Strach, agrese, boj.. to jsou emoce a vnitřní nastavení, které nás stahují dolů. Tzv. nám snižují vibrace. Určitě to znáš. Podíváš se na zprávy nebo si povídáš s někým, kdo je negativně zaměřený a stále si jen stěžuje a cítíš, jak tvá energie a nálada klesá ke dnu. A negativity je nyní kolem opravdu spousta.

Proto si teď potřebujeme vibrace tzv. navyšovat. Vysoké vibrace nám pomohou, abychom se cítily dobře, měly dostatek energie a udržely se zdravé. Vibrace navyšuje např. radost, láska a vděčnost. Na ty se potřebujeme nyní zaměřit.

Co pro sebe můžeš dělat každý den?

 1. Začni a skonči den s vděčností – Udělej si z toho rituál, ať už osobní nebo rodinný. Napiš si ráno a večer do deníku, do diáře nebo třeba na papírek, který pak hodíš do sklenice vděčnosti, za co jsi ten den vděčná a za co jsi vděčná ve svém životě obecně – stačí 3 věci každý den. Pamatuj. Na co zaměřuješ pozornost, to roste.
 2. Zkoumej, co ti dělá dobře a co ne – Pozoruj, po jaké činnosti se jak cítíš. Jak se cítíš, když se podíváš na zprávy? Jak se cítíš, když jdeš na procházku do přírody. A pokud to jde, vyhýbej se činnostem a lidem, kteří ti nedělají dobře. A věnuj více času činnostem, které ti náladu zvedají.
 3. Dělej si ostrůvky radosti – Každý den si naplánuj něco, co ti udělá radost. I kdyby to mělo být jenom 5 minut s kávou a tvým oblíbeným časopisem nebo knihou. Nebo teplá vana nebo něco dobrého k jídlu. Nebo třeba zapálená svíčka.
 4. Vyjadřuj si lásku se svými blízkými – Řekni svému muži, dětem, rodičům, kamarádkám, že je máš ráda. Láska je to, na čem záleží a co nás pozvedává. A teď více než kdy jindy potřebujeme cítit sílu lásky. Proto si vzájemně říkejte, že se máte rádi ještě častěji než obvykle. Dělejte si drobné laskavosti a buďte na sebe hodní. Potřebujeme se navzájem.
 5. Podporujte se navzájem se ženami kolem sebe – Každý den zavolej nebo napiš jedné své blízké ženě. Jen tak.. Řekni jí, že ji máš ráda, že na ni myslíš, že ji objímáš na dálku. Zeptej se, jak se má a ze srdce jí naslouchej nebo požádej, ať ze srdce naslouchá tobě.
 6. Dobře se o sebe starej – V těchto náročných dobách potřebují naše těla více spánku, odpočinku a péče. Navíc máme stále zimu. Takže nás to přirozeně vede ke zklidnění, obrácení se do sebe a většímu odpočinku. Dopřej si tedy odpočinek bez televize, mobilu, sítí. Bez zpráv útočících na nás ze všech stran. Dopřej zklidnění svému nervovému systému. Například s dobrou knihou.
 7. Běž do přírody – Nebuď stále zavřená doma. Běž ven, do přírody, do parku. Aspoň na pár minut denně. Naše tělo a psychika potřebují čerstvý vzduch, pohyb i změnu prostředí.
 8. Tanči a zpívej – Emoce v nás mohou kopírovat to, co se děje venku. A tak může docházet ke konfliktům i v našich rodinách. Tím se v nás hromadí mnoho emocí. A my je můžeme velmi jednoduše, přirozeně a zdravě ventilovat. A to tancem a zpěvem. Když nám není dobře, je důležité rozpohybovat tělo a tím i stagnující energii v nás. Pusť si hudbu, která odpovídá tvým emocím. A pusť vše ze sebe ven pohybem a zpěvem. A vůbec to nemusí vypadat a znít hezky. To není účelem. Důležité je dostat ze sebe ven vše, co je třeba. Můžeš do toho zapojit i děti. Vyblbnout a vyventilovat se společně.
 9. Když přijdou strachy, obejmi je – V této době se nám může vyplavovat hodně různých strachů. Přijmi je. Řekni jim, že je vidíš a obejmi je. Opečuj svoji vnitřní holčičku. Buď jí tou nejlaskavější maminkou, kterou si může přát.
 10. Vrať se k dechu – Když bude nejhůř, pozoruj svůj dech. Zklidni jej. A začni dýchat až do své pánve, do svého lůna. Spoj se se svou ženskou moudrostí, se svou intuicí. Najdi svůj střed, svou oporu v sobě.
 11. Důvěřuj procesu – Procházíme hlubokou transformací. Všechno bude dobré. Vše se děje pro naše dobro, i když to tak zrovna nevypadá.

Možná si řekneš: „Jo jo, to znám.“ Ale nezáleží na tom, co známe. Záleží na tom, co skutečně děláme každý den. A proto ti doporučuji vytisknout si tento seznam a na začátku a na konci každého dne si říct, co jsi opravdu dnes udělala pro sebe. A jak to další den můžeš ještě zlepšit.

My jsme tvůrkyně svého života a jen na nás záleží, jaký bude náš život. Já ti přeji, ať si ho uděláš krásný i v dobách krize.

Pokud potřebuješ ženskou podporu a sounáležitost, můžeš ji objevit v Kmeni sebe-vědomých žen. V radostném, osobním a živém online klubu pro tvůj osobní a duchovní rozvoj a růst, který jsem vytvořila. Vzájemnou podporu potřebujeme více než jindy. V kmeni najdeš inspirující a bezpečný prostor žen na stejné vlně. Jsi více než vítaná. Do kmene tudy.

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře