Beltaine neboli Beltain či Beltane je starý keltský svátek lásky a plodnosti. Je jedním z nejdůležitějších svátků v kole roku. Slaví se v noci z 30. dubna na 1. května. Tímto svátkem začíná světlá polovina roku a po dívce v kole roku přejímá vládu archetyp milenky.
Beltain se slaví v době, kdy je příroda již probuzená, vše je v rozpuku a kvete. Sexuální síly jsou na vrcholu. Byl proto svátkem lásky, tance, zpěvu a také sexu. Byl posvátnou nocí, kdy docházelo ke spojení Boha a Bohyně.
Byla to jediná noc v roce, kdy neplatily závazky a všichni se chovali jako svobodní. Lidé se milovali v přírodě a děti, které z této noci vzešly, byly považované za dar Bohyně. Protože otcovství bylo nejasné, starala se o ně celá vesnice.
Aby se mohlo zrodit nové, je však vždy třeba, aby skončilo to staré. Proto se na Beltain pálily ohně, aby se v nich spálilo vše staré. Aby oheň zbavil lidi toho, co už jim neslouží a udělal tak prostor pro nové. Přes ohně se skákalo, kolem ohňů se tančilo a zpívalo. Oslavoval se život.
Ráno si děvčata omývala obličej nebo celé tělo v ranní rose, aby posílila svou krásu. Pak upletly věneček z jarních květin a vhodily ho do potoka, řeky či jezera, aby požehnaly vodě.
Dalším zvykem, který se udržel dodnes, bylo vztyčování májky. Májka, zpravidla březová, symbolizuje falus a proniká věncem, který bývá na májku pověšen a symbolizuje jóni. Májka také symbolizuje tok energie mezi nebem a zemí. Májky byly zdobeny květinami a barevnými stužkami, nejčastěji červenou (Bohyně) a bílou (Bůh). Kolem májek lidé tančili kruhové tance, posilující půdu.
Silné keltské či chcete-li pohanské svátky, byly církví překryty. S tímto svátkem měla samozřejmě církev obzvlášť problém. Tak se zrodila
Filipojakubská noc – podle svátku svatých apoštolů Filipa a Jakuba.
Během filipojakubské noci se dle pověr slétaly čarodějnice na kopcích a tam společně s temnými silami provozovaly nečisté orgie. Odtud dnešní tradice „pálení čarodějnic“. Za socialismu se ohně proměnily na ohně míru a 1. květen byl „svátkem práce“.
Vraťme tomuto svátku zpět jeho původní význam. Nepalme čarodějnice, ale oslavujme život, lásku a plodnost ve všech podobách. V ohních místo čarodějnic symbolicky spalme to staré, co už nám neslouží.
Zvu tě na oslavu do Prahy Vydáme se na cestu k propojení mužského a ženského principu – prostřednictvím oslavy lásky a života.. Více info najdeš zde.
Zajímá tě, jak čarovat se živly? Mrkni na tento e-book: „Každodenní čarování se živly.“