Pánevní dno je centrem naší síly nejen fyzické. Je naším středem, je naším motorem a emočním barometrem. Když dobře funguje a jsme s ním ve spojení, je také zdrojem našeho ženského sebevědomí.
Z hlediska fyzického je součástí našeho hlubokého stabilizačního systému. Stabilizuje držení našeho těla, drží orgány malé pánve ve správné poloze. Je centrem naší síly nejen fyzické.
Svalové pánevní dno musí unést poměrně těžké věci. Náš močový měchýř s močí, tlusté střevo se stolicí. V těhotenství také miminko s plodovou vodou.
Dobře fungující pánevní dno reaguje na každý náš pohyb, je pružné a funkční. Je jako trampolína, musí reagovat na náš smích, kašlání, kýchnutí. Musí reagovat, když se postavíme, při chůzi. Při tom všem by mělo pružit. Pokud je zdravé, je šťavnaté a živé. Vnímáme jej a cítíme v těle jeho sílu a energii.
Pánevní dno je jako živá květina a je třeba o něj jako o květinu pečovat. Je také jako houba, která všechno, co prožíváme, nacucává a podle toho se také cítí. Ve svalech se nám zrcadlí naše nálada.
Naše pánevní dno během života poklesává vlivem gravitace, vlivem dlouhého sezení, hormonů v těhotenství, těžkých porodů, nošení těžkých věcí, vysokých podpatků, nadváhy apod.
Pokud máte ochablé svaly pánevního dna, můžete mít:
Výkonové nastavení západní společnosti a působení dlouhodobého stresu na naši psychiku, vede k tomu, že je celé naše tělo stažené a nedokáže se uvolnit a to včetně pánevního dna. Ke stažení pánevního dna mohou vést také operace v malé pánvi, traumatické porody či potraty, sexuální zneužívání ale také přetrénování při přílišném cvičení. Z těchto důvodů má mnoho žen pánevní dno stažené.
Když je pánevní dno napjaté, nepruží a potřebuje relaxovat, aby se stalo pružným a živým. Naše ženské ovoce pak nemá dost místa. V pánvi hůře proudí krev, lymfa, emoce i naše ženská energie.
Pokud máte stažené pánevní dno, můžete mít:
Pánevní dno tvoří samo o sobě složitý systém, který navíc spolupracuje s dalšími částmi pohybového systému. Často se stává, že některé jeho svaly jsou příliš uvolněné, a některé naopak příliš stažené. To pak může vést k mnoha potížím jako je např. kostrčový syndrom, bolestivá menstruace nebo bolestivý pohlavní styk
Ke vzniku takových potíží může vést např. úraz kostrče, gynekologické operace, komplikovaný porod, častá jízda na kole, nebo také prodělané záněty v malé pánvi.
Pánevní dno ovlivňuje také zdraví našich pohlavních orgánů a hormonálního zdraví.
Ovlivňuje i naši psychickou stabilitu, samozřejmě i kvalitu našeho sexuálního života a také kvalitu porodu.
Z hlediska energetického je naše pánevní dno místem naší první a druhé čakry. V energetické rovině se proto nerovnováha v pánevním dnu může projevovat neuzemněním, problémy existovat v hmotném světě, postarat se sám o sebe, mít dostatek peněz atd.
Protože máme sedavý způsob života, potřebujeme se o své pánevní dno starat pravidelným cvičením. Na cvičení pánevního dna je ale skvělé to, že není vidět a nezabere skoro žádný čas. Že můžete cvičit v autě, na poradě, při nakupování apod.
A co nám může přinést do života cvičení pánevního dna?
Můžeme se o něj starat také tak, že budeme mít pravidelný a uspokojivý sexuální život. A to i v době, kdy nemáme partnera. To je taky velmi důležité, protože tím jsme se svým pánevním dnem ve spojení a přirozeně jej posilujeme.
Je vhodné naučit se pracovat také s emocemi, které máme v pánevním dnu uložené a i s energetickou rovinnou pánevního dna.
Zajímá tě, jak s pánevním dnem můžeš pracovat?
Přijď na můj seminář Tajemství pánevního dna I. a II. , který bude 25.2.-26.2.2023 v Brně. Více informací najdeš a přihlásit se můžeš zde.