Dožínky, Lammas, Lughnasadh

Konec července a začátek srpna patří v mnoha kulturách svátkům prvních sklizní a žní. Oslavuje především hojnost, prosperitu, dary Matky Země a plody naší práce. Je čas sklidit to, co jsme zaseli v předešlých měsících. Tento svátek je spojen s archetypem matky.

Toto období je na půli cesty mezi letním slunovratem a podzimní rovnodenností. Datum svátku je pohyblivý, nejčastěji se slaví mezi 31.7. a 2.8. Ale záleží na sklizni. Toto období je vrcholem teplé části roku a lidé si při něm připomínali, že léto není věčné, že přijde zima.

Název Lughnasadh je odvozen od názvu kelstkého boha Lugha. Ten byl uctíván jako patron úrody a žní, ale i jako mistr devatera umění.

Pro Kelty to byla hostina zasvěcená také mateřské bohyni (Anu Danaa,  Ker). U nás tento svátek můžeme spojit s bohyní Živou, bohyní plodnosti, která byla zobrazována jako krásná, zralá žena.

Symboly tohoto svátku jsou kukuřice, obilí, roh hojnosti a sezónní květy, byliny a ovoce. Děvčata pletla věnce především z klasů obilí, zaplétala do nich také luční kvítí. Dožínkový věnec měl magickou moc. Byl symbolem slunce, hojnosti a plodnosti.

Důležitou roli při dožínkách měl poslední snop, ten měl ve stodole čestné místo. Lidé ho pokládali za ducha obilí a měl zajistit bohatou úrodu v dalším roce. Někde se kolem něj nebo s ním i tančilo.

O tomto svátku se pořádala různá shromáždění, soutěže, zásnuby, trhy a hodování. Slavilo se, jedlo se, pilo se. Na stolech byl chleba, koláče, maso a pivo. Lidé se radovali, že je obilí pod střechou a oni mají za sebou náročné období sklizně. Prováděly se také věštby, které předpovídaly, jaká bude úroda na další rok.

Jak můžete oslavit tento svátek? Jak se jím můžete nechat podpořit? Co dělat v tomto období?

  • Pokud tvoříte domácí oltář v souladu s kolem roku, vytvořte nový oltář, vítající hojnost a dary Matky Země. Na oltář dejte obilí či kukuřici. Na takový oltář se hodí žlutá, zlatá nebo vínová barva. Můžete použít svíčky v této barvě. Na oltář můžete dát cokoliv, co symbolizuje energii slunce, hojnosti a nebo je spojeno s archetypem matky.
  • Oslavujte hojnost. Vyjadřujte vděčnost za to, co už ve svém životě máte. Praxe vděčnosti je moje oblíbená a je velmi účinná. Napište si samy, s partnerem nebo rodinou, za co můžete být ve svém životě vděční. Poděkujte za to a oslavte to tak, jak cítíte.
  • Upečte domácí chleba. Pečení chleba je s tímto svátkem spojené. Upečte chleba a buďte plně přítomné u celého procesu. Prociťujte u něj vděčnost za dary Matky Země. Dejte si chleba se solí samy, s partnerem nebo rodinnou a vychutnejte si pomalu každý jeho kousek.
  • Udělejte si s přáteli nebo rodinou piknik a poděkujte společně za vše, co jste spolu zažili a to, co máte ve svém životě.
  • Můžete si uplést věnec z obilí nebo obilí svázat do slavnostních snopů.
  • Můžete si také udělat oheň a opéct si na něm mimo jiné třeba kukuřici. Pobavit se u ohně s rodinou a přáteli, zazpívat si, zatancovat si. Posílit pocit pospolitosti a soudržnosti. Poděkujte za to, že se máte.

Chceš více inspirace k propojení se s Matkou Zemí? Najdeš ji tady:

E-book „Uzemni se a zharmonizuj svou první čakru

Jana Rosa
Jsem lektorkou práce s pánevním dnem metodou 3x3 Renaty Sahani, která zahrnuje práci fyzickou, emoční i energetickou. Jsem průvodkyní přechodovými rituály, rituály kola roku a ženskými kruhy. Jsem také ženská koučka a mentorka. Snažím se kráčet po své životní cestě vědomě a inspirovat k tomu i ostatní.
Komentáře