Dula není výmyslem moderní doby. Ženy doprovázející u porodu byly známy už ve starém Řecku (odtud také pochází jejich označení). V celé minulosti lidstva často rodičku v těhotenství, při i po porodu doprovázeli blízké, zkušené ženy. Pocit bezpečí, ženské soudržnosti a pochopení dodával ženě odvahu rodit. I dnes ženy potřebují někoho, kdo jim poradí, ukáže cestu, dodá odvahu a pocit bezpečí. Na tuto tradici dnes navazují duly.
Ženy si tyto dvě profese často pletou.
Dula je průvodkyně ženy při porodu. Vytváří jí bezpečné prostředí, pocit ochrany a dodává jí klid. Rodičku doprovází, informuje, povzbuzuje a pomáhá jí naplnit její představy. Na rozdíl od porodní asistentky však neposkytuje zdravotnické služby. Nemůže ženu vyšetřovat. Se zdravotníky spolupracuje, ale nijak nenahrazuje jejich práci. Spíše ji doplňuje. Zákon nijak nereguluje vzdělání duly. Existují i duly, které žádnou školu nemají, a přesto doprovázejí ženy k porodům.
Porodní asistentka má zdravotnické vzdělání, má vystudovanou vysokou školu. Je specialistkou na péči o ženu v průběhu normálního těhotenství, porodu a šestinedělí, včetně péče o zdravého novorozence a kojence do věku šesti týdnů. Může tedy ženu vyšetřovat a vést fyziologický porod.
V současné době v republice existuje více škol a kurzů pro duly.
Pokud vás zajímají, můžete se podívat zde:
Dula je tedy většinou speciálně vyškolená žena, která poskytuje podporu a péči ženám v těhotenství, při porodu, v šestinedělí a při kojení.
Ideální je, když si žena najde dulu cca v půlce těhotenství, aby měly dostatek času se poznat a připravit. To je velká výhoda duly. Na rozdíl od porodních asistentek v porodnici vás zná, vy znáte ji a cítíte se s ní v neznámém prostředí v bezpečí.
Práce duly je velmi individuální, každá dula je jiná a také každá žena je jiná. Spolupráce může probíhat např. tak, že před porodem má dula se ženou dvě schůzky. Ta první je seznamovací, obě ženy si vzájemně vyjasňují představy. Dula ženě vysvětlí, jak pracuje, jaké služby nabízí a žena dule sdělí, jak si představuje svůj porod a co od duly očekává. Může se stát, že se tyto představy nesejdou a bude nutné se rozloučit a najít jinou dulu. Je důležité, aby si dula a žena navzájem sedly a „voněly“. Je tedy nutné se dobře očuchat. 🙂 Dula bude ženě celou dobu porodu velmi blízko a je důležité, aby v ní měla rodička důvěru a cítila se s ní v bezpečí. Je tedy opravdu nutné si dobře vybrat.
Po této schůzce by obě ženy měly mít prostor na to, aby se rozhodly, zda spolu k porodu chtějí jít a neměly by si brát osobně, pokud se jedna rozhodne, že ne.
Další schůzka je většinou zaměřená na přípravu porodního plánu a ujasnění si představ dané ženy. Dula podává ženě informace, ale do jejich rozhodnutí nezasahuje.
Některé duly dělají pro ženy skupinové předporodní přípravy. Tyto přípravy dělají také porodní asistentky a porodnice. Je fajn, když žena nějaký takový kurz navštíví. Někomu však může více vyhovovat připravovat se na porod individuálně, to lze s dulou také domluvit.
Během těhotenství žena může s dulou konzultovat své otázky či případné obtíže, strachy apod.
Dula doprovází ženu k porodu. Drží pro ni porodní pohotovost, to znamená, že je na telefonu 24 hodin denně většinou od 38. týdne těhotenství.
Pokud žena přenáší, může dula pomoci ženě miminku „domluvit“ dříve, než se lékaři rozhodnout porod vyvolat. Pokud se miminko neotočilo jak mělo, může mamince poradit, jak miminku pomoci otočit se.
Když se ženě zdá, že začíná rodit, volá dule a ta po telefonu hodnotí, zda už se porod opravdu rozběhl a pokud ano, dojíždí za rodičkou domů či se sejdou v porodnici, podle toho, jak rychle se porod rozbíhá a jakou mezi sebou mají domluvu.
Těžiště práce duly je u porodu ženy. Naslouchá ženě a nabízí jí nepřetržitou psychickou a fyzickou podporu a prostředky, které jí porod ulehčí. Nabízí mentální aktivity, které odvádějí pozornost od bolesti, pomáhá ženě soustředit se na myšlenky a obrazy vedoucí k relaxaci. Může používat afirmace, vizualizace.
Dula rodičku během podporu podporuje i fyzicky, masíruje jí bříško a bedra. Může při tom využívá i aromaterapii – tedy éterické oleje. Může ženě bedra nahřívat, prostě dělat to, co je ženě příjemné.
Některé duly používají jako doplněk homeopatika, jiné Bachovy květy nebo umí mačkat akupresurní body na urychlení porodu a úlevu apod. Záleží na vzdělání a dovednostech každé z nich.
Dula ženě může doporučit změnu polohy, pomáhá jí se uvolnit, dýchat a ponořit se do sebe.
Pro úlevu může také používat šátky rebozo, které pomáhají ženě k tomu, aby se uvolnila, mohou pomoci u nepostupujícího porodu a pomáhají miminko dostat do správné polohy.
Přítomnost duly u porodu tak může porod urychlit a i zmírnit bolest, kterou žena může pociťovat.
Pokud je u porodu přítomen i partner, vysvětluje mu dula, co se v průběhu porodu děje. A pomáhá mu najít nejlepší způsob, jak svou partnerku podpořit. Pomáhá ho do porodu přirozeně zapojit tak, aby se cítil užitečný a věděl, co má dělat. Ukáže mu, jak má ženu masírovat, držet apod. Ale také jim nechává prostor na partnerskou intimitu, která může ženu uvolnit a rozjet u ní ty správné hormony. Muž tak může zažít porod, aniž by přitom musel nést příliš tíživou odpovědnost.
Nenahraditelný přínos má dula pro ženy, které u porodu nedoprovází partner ani jiná blízká osoba. V porodnici jsou sice porodní asistentky, ale mají na starosti více rodiček a nemají prostor a čas se individuálně věnovat jedné ženě.
Dula v žádném případě nezasahuje do přání ženy, podává jí informace, aby se mohla rozhodnout, ale rozhodnutí nechává na jí a plně je respektuje, ať jsou jakákoliv. V jejich rozhodnutích ji podporuje.
Dula by měla být empatická žena, která je schopná zůstat v klidu i při vyhrocených situacích a ten klid je schopná přenést i na rodičku a jejího partnera.
Po porodu může dula pomoct s přisátím miminka. Většinou je s rodičkou ještě 2 hodiny po porodu a pak odchází.
Podle studií dochází u žen, které měly u porodu dulu, k menšímu procentu zásahů (císařských řezů, klešťových porodů, epiziotomií, užití epidurální analgezie či použití oxytocinu pro posílení děložních stahů) než u rodiček bez duly. Ženy doprovázené dulou déle kojí a své dítě vnímají pozitivněji. Přínos duly u porodu je uznáván Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
Je dobré, když dula rodičku navštíví i v šestinedělí, většinou co nejdříve po návratu z porodnice. Pomáhá rodičce s kojením, seznamováním se s děťátkem a péčí o něj. Může ji také naučit, jak o sebe po porodu pečovat, jak se starat o případné jizvy, o bříško atd.
Existují také duly, které jsou pouze poporodní a zaměřují se tedy pouze na ženy po porodu. Kromě výše uvedeného, mohou ženě pomoci s péčí o starší děti, udělat drobný nákup, menší úklid, praní a pověšení prádla, připravit jídlo apod.. Což ocení např. ženy po císařském řezu nebo ty, které mají více dětí a nemají kolem sebe fungující babičky apod.
V oblasti poporodní se můžete setkat i s laktačními poradkyněmi, které jsou specialistkami na podporu a pomoc při kojení.
Některé duly také dělají ženské kruhy či nabízejí ženám předporodní nebo poporodní rituály.
Já například nabízím rituál zavinování, můžete se také setkat s názvem zavírání kostí, který pochází z mexické tradice. Tento rituál pomáhá oslavit a uzavřít porod či zpracovat porodní trauma, pokud je to třeba.
Ceny se mohou lišit dle regionu, zkušeností duly, podle počtu setkání před a po porodem atd. Dle toho, co jsem našla na internetu se snad dá říci, že za balíček, který obsahuje 2 schůzky před porodem, porodní pohotovost, přítomnost u porodu a schůzku po porodu, zaplatíte cca 5.500 Kč -8.500 Kč. Rodiče bohužel také musejí počítat s poplatkem za přítomnost duly na porodním sále v mnoha českých porodnicích.
Komentáře nejsou povoleny.
Krásné povolání! Ale stejně jsem ráda, že můj manžel u porodů „práci“ duly zastal na jedničku! 🙂
Tak to máte parádního manžela! 🙂 Všechna čest!